YouTube Açıkladı: 3 Ayda 8,3 Milyon Videoyu Sildik

Dünya genelinde en fazla tercih edilen video barındırma adresi olan YouTube'un ilk üç aylık raporu doğrultusunda, geride bıraktığımız 2017 senesinin Ekim ve Aralık ayında 8,3 milyon video kurallara aykırı bulması üzerine sildiğini duyurdu.

0

Dünya genelinde en fazla tercih edilen video barındırma adresi olan YouTube’un ilk üç aylık raporu doğrultusunda, geride bıraktığımız 2017 senesinin Ekim ve Aralık ayında 8,3 milyon video kurallara aykırı bulması üzerine sildiğini duyurdu.

Bu sayıya, telif hakkı ve diğer yasal sebeplerle kaldırılan videolar dahil olmadığı belirtildi. Silinen videolar içerisinde cinsel içerikli videolar, kullanıcılardan 9,1 milyon şikayet yapılırken, 4,7 milyon kullanıcı nefret söylemi ve tacizkâr içerikten şikayet gerçekleştirdi.

En fazla sayıda şikayet yapan ülkeler arasında Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri ve Brezilya’dan geldi. Türkiye ise listede sekizinci sırada kendine yer buldu. YouTube, algoritmalarının 6,7 milyon videoyu tespit gerçekleştirdiği ve daha sonra bu tespitlerin sayfa moderatörlerince kontrol altına alınıp, silindiğini ifade etti. Bu silinen videoların yüzde 76’sının ise sayfa yöneticileri yanı sıra kimse tarafından izlenmediği belirtildi.

YouTube yapmış olduğu bilgilendirmesinde, silinen videoların bir “parmak izini” sakladıklarını ve bu şekilde aynı birisi aynı videoyu yeniden yüklemeye kalkarsa, yeniden durdurulabildiğini ifade etti. YouTube geride bıraktığımız ay İngiliz Neo-Nazi örgütü National Action’ın (Ulusal hareket) dört propaganda videosunu silmediği için eleştirilerin odak noktası haline gelmişti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

irfan home