Bu Yiyecekler Çocukların Zeka Seviyesini Düşürüyor

Çocukların Zeka Seviyesini düşüren yiyecekler

0

Anne babalar dikkat! Yapay renklendirici içeren yiyecekler çocuklarda zeka gelişimini olumsuz yönde etkiliyor. Yapılan araştırmalara göre bu yiyecekler çocukların zeka gelişimini 7-10 puan arasında düşürüyor.

Uzmanlar yapay renklendirici içeren yiyecekleri çocuklardan uzak tutmanızı, bu yiyeceklerdeki maddelerin çocukların zeka gelişimini olumsuz etkileyerek 7-10 puan arasında düşürdüğünü söylüyor.

Çocukların tükettiği abur cuburlarda yer alan yapay renklendiricilerin zararlarına değinilirken, sağlıksız beslenmeyle ilgili en çok dikat çekenlerin arasında koruyucu maddeler, krom artırıcılar ve yapay renklendirici – tatlandırıcıların yer aldığı belirtiliyor.

Araştırmalar sonucu elde edilen çok güçlü kanıtlara göre bu yapay renklendiriciler çocukların zeka gelişimini 7-10 puan arasında düşürüyor. Bunu kimyasal maddelerin beyin hücrelerine toksik etki yaparak, vücudun antioksidan sistemini bozarak ve bu sistemin bozulmasıyla vücudun kendini strese karşı koruyamaması sonucunda hücrelerde fonksiyon bozukluğu meydana getirerek yaptığı düşünülüyor.

Dikkat Eksikliği, Hiperaktivite, Depresyon

Bu maddeleri içeren yiyecekleri tüketen çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktiviteye sebep olurken, depresyon ile birlikte öğrenim sürecinde bozukluğa da neden olabiliyor. Kıvam artırıcılar gibi maddelerin ise alerjik reaksiyonlara yol açabileceği belirtilirken, iştah artması ve buna bağlı kilo alma, vücut dengesinde bozulma, beynin düzgün beslenmesini engellemesi sonucu gelişiminde olumsuz etkilenme de gerçekleşebileceği bildiriliyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.