Yeni Zelanda’da Hain Terör Saldırısı

0

Yeni Zelanda’da geride bıraktığımız hafta cuma günü ‘Cuma namazı’ sırasında katledilen elli Müslüman, tüm dünya genelinde tepki görmüştü. Hain ve tarihi saldırının sonrasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, saldırının yapıldığı Christchurch şehrine gidip resmi görüşmeler yaptı.

Asya-Pasifik’in nüfusu beş milyonu dahi olmayan huzurlu, ada ülkesi Yeni Zelanda 15 Mart Cuma günü 21’inci yüzyılın celladı aşırı milliyetçi ve köktendinci teröre hazırlıksız şekilde yakalandı. 28 yaşındaki aşırı sağcı ve İslam düşmanı terörist olarak 50 Müslümanı katleden Brenton Tarrant, tüm hazırlığını yapmıştı. Christchurch kasabasında Salihli Haber iki camiyi Cuma saati basarak elli kişiyi hunharca katletti. Olayın hemen sonrasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağa binerek Christchurch’a gitti. Yeni Zelanda’ya giden heyet içerisinde olmak ülkedeki atmosferi ve beklentileri yerinde gözlemlemek oldukça önemliydi.

YENİ ZELANDA HALKI MÜSLÜMANLAR VE İNSANLIK YASTA

Saldırgan Tarrant, katliamın hemen sonrasında yakalandı. Mahkeme karşısına götürülürken baş ve işaret parmağının dairesel biçimde birleştirilmesiyle ortaya çıkan “White Power” (beyaz güç) sembolünü kullandı. Bu işaret, dünyanın beyaz egemenliği altında olması gerektiğine inanan aşırıcı, ırkçılığın bir sembolü olarak biliniyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.