WhatsApp Uygulaması AB Ülkelerinde 16 Yaş Küçüklere Yasak Olacak

Mesajlaşma uygulaması olarak dünya genelinde en fazla tercih edilen uygulama olan WhatsApp, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde 16 yaşından küçük çocuklara yasaklanacak.

0

Mesajlaşma uygulaması olarak dünya genelinde en fazla tercih edilen uygulama olan WhatsApp, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde 16 yaşından küçük çocuklara yasaklanacak.

Şu anda WhatsApp’ın Avrupa Birliği ülkelerindeki kullanım yaşı 13, ancak şirket Avrupa Birliği’nin yeni veri mahremiyeti kurallarını önümüzdeki ay uygulamaya koymasından önce kendi kullanım şartlarında değişikliğe gitti. Snapchat, Instagram, Pinterest, Twitter. Musical.ly ve Reddit gibi çoğu sosyal medya uygulaması on üç yaş ve altı çocuklara yasak.

Facebook’un daha önce satın aldığı uygulama, gelecek birkaç hafta içinde yeni kullanım şartlarını onaylamasını istediğinde, kullanıcılardan 16 yaşından büyük olduklarını doğrulamaları gerektiğini söyleyecek. Yeni yaş sınırının nasıl mecbur tutulacağı hususunda ise bir açıklama meydana getirilmedi. Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Kuralları (GDPR) 25 Mayıs’ta uygulamaya girecek ve insanlar şirketlerin kişisel bilgilerini nasıl kullanabileceği hususunda çok daha fazla denetim sahibi olarak adından söz ettirecek. İstedikleri takdirde bilgilerinin silinmesini isteme hakkı da tanınacak.

Yeni kurallarda çocukların kişisel verilerinin pazarlama veya kullanıcı hesabı açmak konusunda toplanmasını önlemeye karşılık düzenlemeler de yer alıyor. Geçmişte veri paylaşımı uygulamaları sebebiyle soruşturma açılan WhatsApp, bu kararın AB’deki “üst düzey yeni şeffaflık standartlarına” ulaşmalarına yardımcı olacağı ifade etti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.