Vergi Kaçıranları İhbar Eden Kişi Sayısında Artış

Maliye Bakanlığı’nın geride bıraktığımız 2017 senesi içerisinde vergi kaçıranları ihbar eden vatandaşlara yönelik olarak meydana getirdiği ödeme tutarı 2016'ya kıyasla dört kat yükselerek 12,8 milyon Türk Lirası seviyelerine ulaştı.

0

Maliye Bakanlığı’nın geride bıraktığımız 2017 senesi içerisinde vergi kaçıranları ihbar eden vatandaşlara yönelik olarak meydana getirdiği ödeme tutarı 2016’ya kıyasla dört kat yükselerek 12,8 milyon Türk Lirası seviyelerine ulaştı.

Maliye Bakanlığının vergi kayıp ve kaçağı ile mücadele çerçevesi içerisinde vatandaşlardan elde ettiği destek her geride bıraktığımız yıl artarken, geride kalan sene vergi kaçıranları ihbar gerçekleştiren 454 kişiye toplam 12,8 milyon Türk Lirası değerinde ihbar ödemesi gerçekleştirildi.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) verilerinden ortaya çıkarılan bilgiler doğrultusunda, 2017 senesi içerisinde vergi kaçıranları ihbar gerçekleştirenlerin sayısı bir önceki seneye kıyasla yüzde doksan dolaylarında artış göstererek 454’e yükseldi. 2016’da vergi kaçıranları ihbar gerçekleştiren kişi sayısı 240 olarak ortaya çıkmıştı. İhbarı doğru çıkan kişilere netleşen verginin yüzde 10’u oranında ödeme gerçekleştirilirken, geride bıraktığımız sene içinde ihbarda bulunanlara yapılan ikramiye ödemesi 2016’ya kıyasla dört katına çıkarak 12 milyon 870 bin 4 liraya çıktı.

Diğer taraftan ise 2017’de alınan toplam ihbar sayısı 36 bin 166’ya ulaştı. İhbar bildirimlerinin tek merkezden Vergi İletişim Merkezi aracılığıyla elde edilmesi ve neticelerinin takip edilmesine yönelik çalışmalar ise sürüyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

irfan home