Venezuela’da darbe girişiminde Guaido’dan yeni çağrı

0

Venezuela’da Devlet Başkanı olarak görevini devam ettiren Nicolas Maduro’ya karşı Meclis Başkanı Juan Guaido’nun başlattığı darbe girişimi sürüyor.

Ülkenin birçok bölgesinde çatışmalar devam ederken, olayların bugün de süreceği tahminleri üzerinde duruluyor. Trump meydana getirdiği açıklamada Maduro’ya destek vermekle suçladığı Küba’yı ‘ambargo’yla tehdit ederken, Pompeo da Maduro’nun Rusya’nın desteğiyle ülkede kalmaya devam ettiğini öne sürdü

Venezuela’da muhalif lider Juan Guaido’nun Maduro hükümetine yönelik askeri birlikleri sokağa çağırmasının sonrası başlayan olaylar sürüyor. Maduro hükümeti darbe girişiminin bastırılmaya çalışıldığını ifade ederek, halkı darbeye yönelik sokağa çağırırken, Guaido ise “Bu geri dönüşü olmayan bir yol” ifadelerine yer verdi.

Venezuela’da 23 Ocak tarihinde Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’nun kendini ‘Geçici Devlet Başkanı’ olarak ilan etmesiyle başlayan siyasi olay, bugün de devam ediyor. Yerel saatle 30 nisan günü sabah 6.15’te bir askeri üste, yanında bir grup askeri üniforma giymiş şekilde kamera karşısına geçen Guaido, askeri birlikleri sokağa çıkmaya ve Maduro iktidarını devirmeye davet etti. Guaido’nun çağrısının sonrasında Venezuela sokakları yine karıştı. Birçok kentte Maduro karşıtı askerlerle, Maduro’yu destekleyen askerlerin karşı karşıya geldikleri ortaya çıkarken, muhalif göstericiler de polisle çatıştı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.