Uzmanlardan Kene Uyarısı Nairovirüs Taşıyorlar

Uzmanlardan Kene Uyarısı Nairovirüs Taşıyorlar

0

Uzmanlar, zehirli keneler tarafından bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi konusunda vatandaşlara uyarıda bulundu. Nairovirüs taşıyor olabilirler. Op.Dr. Şentürk, keneye karşı alınabilecek önlemler hakkında vatandaşları uyardı.

Opr. Dr. Yusuf Şentürk, havaların ısınmasıyla birlikte halk sağlığını tehdit eden sorunlardan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi konusunda uyarıcı açıklamalarda bulundu.

İsmini Kırım ve Kongo’da görülen ölümcül virüsten alan hastalıkta, zehirli keneler tarafından taşınan nairovirüs isimli virüs etken oluyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op.Dr.Yusuf Şentürk, özellikle havaların ısınmasıyla birlikte yeşil alanlarda ve hayvan temaslarında dikkatli olunması gerektiğini söyleyerek konuya ilişkin tedbirleri anlattı.

 

ENEKLİ VE KAPAKLI KIYAFETLER GİYİN!

Arazide çalışanları ve piknik yapan vatandaşları uyaran Şentürk, hastalığın pikniği sık sık yeşil alanlarda zeminle direk temas edilmesinden kaynaklandığını belirtti. Piknik yaparken alınabilecek önlemleri anlatan Şentürk, “Oturacakları yere en azından bir örtü sermeliler. Bu anlamda kenelerden insanlara geçen KKKA hastalığı, sadece çiftçilikle uğraşanlar için değil, pikniğe giden vatandaşlar için de tehlike oluşturmaktadır. Bu tür alanlar da açık enkli ve kapalı kıyafetler giyilmesi, pantolon paçalarının çorap içine sokulması veya çizme giymeye özen gösterilmelidir. ” dedi.

Ense, kulak arkası, saç dipleri ve giysilerde kene olup olmadığının kontrol edilmesini söyleyen Şentürk, keneye çıplak elle dokunulmaması gerektiğini, eldiven, bez ya da poşet yardımıyla çıkarılmasını söyledi.

Şentürk, 10 gün içerisinde halsizlik, iştahsızlık, ateş, vücut ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma ve ishalden biri görülürse hastaneye gidilmesi gerektiğini ifade etti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

irfan home