Türkiye’den Kovulan Hollandalı Muhabir Çalıştığı Gazeteden Atıldı

0

Türkiye’den sınır dışına gönderilen Hollandalı gazeteci olarak ismi sıkça duyulan Johanna Cornelia Boersma’nın, çalıştığı Hollanda gazetesi Het Financieele Dagblad’daki (FD) yapmış olduğu görevine nokta konuldu.

Gazetenin Genel Yayın Yönetmenliğinden meydana getirilen yazılı bilgilendirme doğrultusunda, Boersma’nın gerçekleştirilen yoğun görüşmeler ardından durumuyla alakalı yeterince net olmadığı ve gazeteye verdiği bilgilerde 3 defa ihmalkar davranması sebebiyle karşılıklı güvenin kaybolduğu gerekçesiyle görevinden alındığı ifade edildi. Hollanda’da geride bıraktığımız yıl, Suriye’deki gruplardan birisi olan Nusra Cephesi mensubu olan terör zanlısının ülkede gündemde yer almasında ve tutuklanmasında Boersma’nın gazeteye zanlı ile bir geçmişi olduğunu bildirmemesinin genel yayın yönetmenliği konusunda büyük hayal kırıklığı olduğu belirtildi.

Hollanda medyasında öne çıkan haberler doğrultusunda, Boersma’nın, Hollanda’da Nusra Cehpesi mensubu olduğu için tutuklanan eski erkek arkadaşına sahte belgeler hazırladığı ifade edilmişti. Çıkan haberlerde, Boersma’nın söz konusu terör zanlısı ile 2013 ve 2014 senesinde Türkiye’de tanıştığı ve bu zamanda terör zanlısının Hollanda vizesi almasına yardım ettiği söylenmişti. Hollanda Savcılığı tarafından gerçekleştirilen yazılı açıklamada, Boersma’nın terörle bağlantılı sürmekte olan bir ceza soruşturmasının parçası olduğu kaydedilmişti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.