TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE PRP İLE YUMURTALIK GENÇLEŞTİRME NEDİR ?

0

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE PRP İLE YUMURTALIK GENÇLEŞTİRME NEDİR ?

Prp tedavisi , tüp bebek hazırlığında iki farklı amaç ile yapılmaktadır. Birincisi yumurtalık dokusunun gençleşmesi ve yenilenmesi : erken yaşta ya da ileri yaşlarda yumurtalık rezervinde olan sorundan dolayı gebelik sağlanamayan kadınlarda gebelik PRP ile sağlanabilme olasılığı artmaktadır. Yeni çağda yapılan PRP işlemi yaygınlaşmaya başlamış olup pozitif dönüşler artış göstermektedir. Bir diğer amaç ise rahim iç duvarının yani endometriumun kalınlaşmasını sağlamaktır. Transfer de embriyo naklinde önemli rol oynayan endometrium kalınlığını sağlamakta da pozitif dönüşler almaktayız. 

Peki PRP nedir? Nasıl uygulanır?

Kişinin kendi kanından trombosit yönünden zengin olan plazmanın hazırlanarak yumurtalık veya rahim içine verilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Trombosit ve büyüme faktörleri açısından zengin plazmanın tedavi edilecek organa veya dokuya enjekte edilmesi, uygulanması yöntemidir. Yaklaşık olarak 30 yıldan uzun bi süredir özellikle ortopedi ve plastik cerrahi alanlarında kas iskelet kemik hasarlarının tedavisinde kullanılırken Tüp bebek tedavilerinde de büyük bir yer almıştır.

Kök hücreleri oldukça fazla duymaya başladık, kök hücreler vücutta bulunan ve olgun hücrelerin başında gelen hücrelerdir. Kadınların yumurtalıklarında da bulunan kök hücreler uyarılırsa yenidn yumurta edilebileceği söylenmektedir. Aynı şekilde kişinin kendi kanından elde edilen PRP de yumurtalıklara enjekte edildiği takdirde buradaki kök hücreleri uyararak yumurtaya dönüşmesini sağlayabilir. Yumurtalıklarda PRP ile bir canlanma, gençleşme, süreci başlayarak yeniden yumurta elde edilmesi sağlanır. 

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE PRP DE 1.ADIM :

PRP yapılacağı gün hastanın kanı içinde pıhtılaşmayı önleyecek Madde bulunan bir tüpe alınır. Yeterli sayıda alınan tüpler santrifüj cihazına yerleştirilir. Santrifüj cihazında kan bileşenlerinden ayrılarak beyaz kan hücreleri ve trombositler , kırmızı kan hücrelrinden ve serumundan ayrılır. Böylelikle PRP tedavisinde kullanılacak olan madde hazır hale gelir. 

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE PRP DE 2.ADIM :

Prp hazırlanmasının arkasından, hasta isteğine bağlı olarak anestezi altında veya anestezi almadan transvaginal ultrason ile yumurtalıklara veya endometiruma enjekte edilir. Doktor onayına bağlı olarak farklı seanslarla aynı işlem tekrarlanabilir. 

KİMLERE UYGULANMALIDIR?

  • Endometrium kalınlığını transfere uygun bir hale getirmek amacı ile,
  • AMH seviyesi düşük olanlarda,
  • Yumurtalık yetmezliği,
  • 35 yaş ve üzerinde olup infertil sorunları olan bebek isteği bulunan kadınlarda,

Leave A Reply

Your email address will not be published.