TSK Kimyasal Silah Suçlamasını Reddetti…

0

Türk diplomatik bir kaynak, YPG / PKK teröristleri ve bir izleme grubunun Suriye’nin Afrin bölgesinde bir gaz saldırısı gerçekleştirmekle suçlaması sonrasında, Suriye’deki operasyonlarında kimyasal silahlar kullanmadığını ve sivillerin en üst düzeyde dikkatini aldığını söyledi.

Kaynak şöyle: “Bunlar temelsiz suçlamalar, Zeytin dalı operasyonunda siviller için büyük özen gösteriyoruz” dedi.

Türkiye yetkilileri, Sabah gazetesine telefonla da hiç kimyasal silah kullanmadıklarını söyledi.

Söz konusu kaynak, altı sivilin, şüpheli bir gaz saldırısı ile yaralanmasının “kara propaganda” olarak suçlandığını da açıkladı.

Türkiye, terörist grupları etkisiz hale getirmek ve Türkiye’nin güney sınırları boyunca Suriye ve bölgede güvenlik ve istikrar sağlamak için 20 Ocak’ta Operasyon Zeytin dalını başlattı.

Genelkurmay’a göre, operasyon Türk sınırları boyunca ve bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanması yanı sıra Suriyeli insanları teröristlerin zulüm ve zulümünden korumayı hedefliyor.

Söz konusu operasyon, uluslararası hukuk çerçevesinde Türkiye’nin hakları, BM Güvenlik Konseyi kararları, BM sözleşmesi uyarınca kendini savunma hakkı ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde yürütülmekte.

Ordu ayrıca, “sivillere zarar vermemek” hususunda “çok önemli” olduğunu da belirtti.

Afrin, 2012 yılı Temmuz ayından bu yana Suriye’deki Esad rejiminin şehri terör örgütüne kavga vermeden bırakmasından bu yana Demokratik Birlik Partisi (PYD) ve silahlı kanısı YPG için önemli bir saklanma yeri oldu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.