Trump’ı Sevindiren Gelişme

Hakkındaki cinsel taciz söylentilerine karşın Brett Kavanaugh'ın Yüksek Mahkeme yargıçlığına seçilmesi Trump'ı memnun etti. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı'nın "Tarihi zafer" olarak ifade ettiği oylama neticesinde muhafazakarlar Yüksek Mahkemede de çoğunluğu elde etmiş oldu.

0

Hakkındaki cinsel taciz söylentilerine karşın Brett Kavanaugh’ın Yüksek Mahkeme yargıçlığına seçilmesi Trump’ı memnun etti. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’nın “Tarihi zafer” olarak ifade ettiği oylama neticesinde muhafazakarlar Yüksek Mahkemede de çoğunluğu elde etmiş oldu.

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu, hakkındaki cinsel taciz iddialarına yönelik olarak 53 yaşındaki Brett Kavanaugh’ın Yüksek Mahkeme yargıçlığına yeşil ışık verirken, Başkan Trump kararı ‘tarihi zafer’ olarak adlandırdı. Tartışma ABD’yi ortadan ikiye ayırırken muhafazakârlar, Temsilciler Meclisi ve Senato’dan sonra hayati hususlarda son sözü belirten Yüksek Mahkeme’de de çoğunluk elde etti.

Senato’nun 48’e karşı 50 oyla Brett Kavanaugh’ın yargıç adaylığına onay almasıyla Amerika Birleşik Devletleri’nin Anayasa Mahkemesi olan Yüksek Mahkeme’deki denge muhafazakârlar lehine yöneltti. Buna karşın 9 koltuklu Yüksek Mahkeme’de Cumhuriyetçi başkanlar tarafından atanan yargıç sayısı 5’e çıkarıldı. Yüksek Mahkeme, Amerika Birleşik Devletleri eşcinsel evlilik, kürtaj, silah edinme hakkı gibi hayati konularda son sözü söyleme yetkisine sahip olduğu da biliniyor.

Liberal ve demokrat cephe bu atamadan pek hoşnut durumda olmadığı gözüküyor. Psikoloji profesörü Christine Blasey Ford, otuz altı sene önce lisedeyken Brett Kavanaugh’ın kendine tecavüz girişiminde bulunduğunu öne sürmüştü.

Leave A Reply

Your email address will not be published.