Trump, 1.3 Trilyon Dolarlık Bütçeyi Onayladı

Trump, 1.3 Trilyon Dolarlık Bütçeyi Onayladı

0

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump daha önce Amerika Birleşik Devletleri Kongresi tarafından kabul edilen 1,3 trilyon dolarlık bütçe planlamasını önce vetoyla tehdit ettikten sonra imzaladı.

ABD Kongresi tarafında gece yarısında kabul edilerek geçirilen 1,3 trilyon dolarlık bütçenin imza töreni Beyaz Saray’da yapıldı ve Donald Trump bütçeyi onayladığını gösteren imzayı attı. Trump bütçeyi ve bütçenin kabul edilişini eleştirirken bu bütçede pek çok beğenmediği noktanın olduğunu söyledi. Trump bütçe metninin iki bin iki yüz sayfa olduğunu ve bu bütçe metnini kimsenin okuyup değerlendirme yapamadığının bunun çok saçma bir durum olduğunu ifade etti. Bütün bu eksikliklere rağmen Trump bütçeyi, savunma giderlerinin geçen yıla göre 60 milyar dolardan daha fazla pay ayrılmasından dolayı torba yasayı imzaladığını, ulusal güvenlik gereği bunu yaptığını söyledi.

ELEŞTİRİLERE RAĞMEN ABD BÜTÇESİ ONAYLANDI

Trump’ın bütçede eleştirdiği noktalardan biri de Amerika Birleşik Devletleri’ne küçük yaşta getirilen göçmen çocuklarla ilgili bütçede herhangi bir maddenin bulunmaması olarak gösteriliyor. Bu gençlerin korunmasına dair “Çocukluk Çağında Gelenler İçin Ertelenmiş Eylem (DACA)” adlı program ile ilgili hiçbir maddenin bulunmaması konusu ile ilgili olarak da Demokratların göçmenleri düşünmediğini ortaya koyuyor diye açıklama yaptı. Trump sınır güvenliği konusunda ve göçmenlerle ilgili olarak bazı çekincelerinin bulunduğunu söyleyen Trump bundan sonra böyle bir bütçeye imzalamayacağını ifade etti. Bütçe ile ilgili eleştirilerine sosyal medya hesabından da değinen Trump göçmenlerin ve sınır güvenliğinin finanse edilmediği gerekçelerine dayanarak veto etmeyi değerlendirdiğini belirtti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

irfan home