Tartışmalara Yol Açan Gemi Mersin Limanı’na Ulaştı

Güney Amerika ülkesi Brezilya'dan ithal edilen yirmi beş bin büyükbaş hayvanı içerisinde bulunduran Nada adlı gemi, Mersin Limanı’na geldi.

0

Güney Amerika ülkesi Brezilya’dan ithal edilen yirmi beş bin büyükbaş hayvanı içerisinde bulunduran Nada adlı gemi, Mersin Limanı’na geldi.

Türkiye ile Brezilya arasındaki canlı hayvan ticareti anlaşması gereğince canlı hayvan taşımacılığı meydana getiren Nada isimli gemide, 25 bin büyükbaş hayvanın sağlıksız şartlar içerisinde taşındığı, hayvanların boğazlarına kadar dışkı ve idrar içerisinde olduğu, yedikleri yemlere dışkı ve idrar bulaştığı öne sürülmüş, Brezilya’daki yerel bir mahkemenin yasaklama kararı verilmesine karşın gemi 30 gün önce yola çıkmıştı.

Mersin açıklarına geride bıraktığımız perşembe günü gelen gemi, 22 Şubat’ta Mersin Limanı’na giriş gerçekleştirdi ve büyükbaş hayvanları indirmek için başvuruda bulundu. Mersin Barosu, gemideki hayvan taşıma şartlarıyla alakalı olarak Mersin Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusu yaptı ancak savcılık görevsizlik iddialarıyla işlem gerçekleştirmedi.

Avukatların ve hayvan hakları aktivistlerinin gemide tespit gerçekleştirme planı olmadı. Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu Hayvan Hakları İzleme Komitesi aktivistleri ve Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekilleri, geminin Mersin Limanı’na girdiği vakitlerde medya mensuplarının karşısına geçerek, canlı hayvan ticaretiyle alakalı olarak uyarılarda bulundu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.