Suudi Arabistan’a idam tepkisi gecikmedi

0

Suudi Arabistan’ın, içlerinde tanınmış İslam alimi olarak bilinen Selman el-Avde’nin de yer edindiği tutuklu 3 din adamını ramazan ayının bitmesiyle beraber idam etmeye hazırlandığı yönündeki haberlerin sonrasında New York’taki Suud Başkonsolosluğu önünde protesto gösterileri yapılmaya başladı.

Manhattan’daki Suudi Arabistan’ın New York Başkonsolosluğu önünde bir araya gelen kalabalık, Suudi Arabistan’ın “idam” kararına tepkisini ortaya koydu. Göstericiler ellerinde “İdamları durdurun”, “Müslüman Alimleri Koruyun” ve “Cemal Kaşıkçı’yı unutmadık” yazılı dövizler tuttu. Bunun dışında protestoda Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın Suudi Arabistan’a yönelik “sessiz kalma” politikası da eleştirilerde bulunarak, bu ülkedeki zulümlere yönelik tepki göstermesi için çağrı yapıldı. Protesto olaysız bir şekilde sona erdi.

Suudi Arabistan’ın içlerinde bilinen İslam alimi Selman el-Avde’nin de yer aldığı tutuklu üç din adamını ramazan ayından sonra idam etmeye hazırlandığı öne sürülmüştü. İngiltere merkezli “Middle East Eye” internet adresinin iki hükümet kaynağı ve alimlerden birinin akrabasına dayandırdığı haber doğrultusunda, Suudi Arabistan’da 2017 yılında tutuklanan İslam alimi Selman el-Avde, Hatip Avad el-Karni ve dini televizyon program sunucusu Ali el-Ömeri’nin ramazan sonrasında idam edileceği belirtmişti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.