SURİYE’DEKİ TÜRK GÖZLEM NOKTALARINDA SON GELİŞME

0

Suriye’nin İdlib bölgesinde Türk gözlem noktalarında artış meydana gelmişti. Bu olaya karşı tepkisiz kalmayan Suriye harekete geçti. Türk gözlem noktalarının hızla büyümesinin ardından Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türk gözlem noktalarının etrafını çevreledi.  Suriye’nin Morik kasabasındaki gözlem noktalarının etrafı çevrelendi.

Suriye de yaşanan olaylar televizyon kanallarında ilgi çeken haberler arasına girmişti. Suriye’nin çeşitli yerlerinde Türk gözlem noktalarının konulması Türkler için önemli bir konuydu. Bu konu üzerine halk tarafından yorumlar geç kalmadı. Devlet televizyonları da bu konuyu kanallarına taşıdılar. Kanallar da Rus ordu güçlerinin Suriye’nin bazı bölgelerinde birçok kritik noktayı ve güzergahı ele geçirdiğini ve bölgenin yıllarca muhaliflerin etkisi altında kaldığını İdlib bölgesinde kırsalın, rejim tarafından kontrol altına alındığını duyurdu.

Yayılan bu duyumların ardından Türk gözlem noktalarının artış göstermesine Suriye karşılıksız kalmadı.  İngiltere merkezli olan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre; Rusya’nın destek verdiği rejim yanlısı birlikler, 2012’den bu zamana denk muhaliflerin kontrolü altında bulunan Kefer Zita kasabasını ele geçirmişlerdi. Bu rejimlerin son bulmasını isteyen Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ellerinden geleni yapacaklarını iddia ediyor.

Bu bilgilerin yanı sıra televizyon kanallarında El İkhbariya ve İnsan Hakları Gözlemevi, Türklerin kurduğu askeri gözlem noktasının (9 nolu gözlem noktası) yer aldığı  Morik (Tel es Savvan) kasabasının etrafının kuşatıldığı haberini basına duyurdu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.