Sunucularda Kullanılan Donanımlar Hakkında Bilgi

0

Sunucuların kendileri için hazırlanmış olan özel sunucu donanımları vardır. Sunucu donanımlarının bir diğer ismi server parçaları olarak bilinir.

Sunucu, insanların verilere online olarak erişmesine imkan veren ve bu verileri insanların kullanımına imkan veren sistemler bütünüdür.  Sunucular sadece fiziksel bir cihazdan meydana gelmezler. Bu cihazların sunucu olarak çalışmaları için özel olarak hazırlanmış yazılımlara ihtiyacı vardır. Hazırlanan bu yazılımlar sunucuların barındırdıkları verileri kullanım amacına göre uygun şekilde yansıtmalarını sağlar. Özel olarak hazırlanmış bu yazılımlar olmadan sunucular tek başlarına işlevsel olamazlar. Sunucuların en önemli özelliği veri akışını kesintisiz bir şekilde sağlamaktır.

 Sunucu Donanımları

 Sunucuların kendileri için hazırlanmış olan özel sunucu donanımları vardır. Sunucu donanımlarının bir diğer ismi server parçaları olarak bilinir. Bu sunucu donanımları yada server parçaları sayesinde fiziksel cihazlar daha da kullanışlı ve verimli olmaktadırlar. Kısaca sunucu donanımları yada server parçaları olarak bilinen bu yapılar şunlardır:

Server İşlemci

 İşlemciler cihazın temel çekirdeğini oluştururlar ve sunucu donanımları içerisinde en önemli yere sahiptirler.

 Server Ram

 Sunucuların ve bilgisayarların hafızalarında olan verileri sabit disk üzerinden alıp insanlara ulaştırıp göstermek için çok önemli yere sahiptir ayrıca server parçaları arasında ikinci öneme sahip birimdir.

Server için Sabit Disk

 Bir diğer sunucu donanımları arasında bulunan ve büyük öneme sahip birimdir. Sabit diskler sunuculardaki her türlü veriyi kaydedip örnek olarak resim, müzik, video insanlara ulaştıran hafıza birimleridir. Bu hafıza birimleri her türlü veriyi kaydedip insanların yeniden ulaşmasını sağlayan hafıza depolama alanlarıdır.

 Anakart

 Ana kartlarda server parçaları arasında bulunurlar. Bellek, İşlemci ve Sürücü üzerindeki bilgilerin kendi aralarındaki veri akışını sağlar. Ayrıca zamanda işlenen bilgileri ethernet portu aracılığı ile diğer kullanıcılara gönderir ve aynı şekilde internet üzerinden gelen bilgileri sunucu da olan gerekli birimlere ulaşmasını olanak tanır.

 Güç Kaynağı

 Sistemdeki tüm parçaların enerji ihtiyacını karşılayan bölümdür. Güç kaynağı olmadan sistemler çalışmayacaktır.

Tüm bu donanımların ikinci el olarak alım satımı için http://ikincielaliyoruz.com/urun/ikinci-el-server-urunleri/ linkini tıklayarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.