Şişkinlik Hafife Alınmayacak Kadar Tehlikeli Rahatsızlık

0

Şişkinlik, gaz ve geğirmenin normal zaman içerisinde sürekli ortaya çıkabilecek rahatsızlıklar olduğunu ifade edilir. Bu meydana gelen durumlarla alakalı olarak Türk Gastroenteroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Filiz Akyüz, “Gözle görülür durumlar bulunmazken bu şikayetler hassas bağırsak sendromu, fonksiyonel hazımsızlık gibi fonksiyonel rahatsızlıklara eşlik edebilir” telkinlerinde bulundu.

Türk Gastroenteroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenterohepatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Akyüz, şişkinlik, gaz ve geğirmenin toplumda sık rastlanan şikayetlerden olduğunun altını çizerek, “Gözle görülür anormallikler yok iken bu şikayetler hassas bağırsak sendromu, fonksiyonel hazımsızlık gibi fonksiyonel hastalıklara eşlik edebilir.” Sözlerini söyledi.

Prof. Dr. Akyüz, meydana getirdiği uyarılarında, şişkinlik, gaz ve geğirmenin önemli rahatsızların işareti olabileceğini aktardı.

Bu yaşanan durumların, toplumda sürekli olarak ortaya çıkabilecek olan şikayetler arasında olduğunu ifade eden Akyüz, bunun gibi şikayetlerin, gözle görülür anormallikler yokken hassas bağırsak sendromu, fonksiyonel hazımsızlık gibi hastalıklara eşlik edebileceğini ifade ederek, bunun dışında laktoz intoleransı, fruktoz intoleransı, fruktan tüketimi, sorbitol tüketimi, gluten duyarlılığı, peptik ülser, reflü, kronik kabızlık, safra taşı hastalıklarıyla ya da tek başına da görülebileceğinin de altını çizdi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.