Sahte altın konusunda ciddi uyarı

0

Bahar mevsiminin gelmesi ve düğün sezonunun başlamasıyla beraber sahte altına yönelik olarak vatandaşlara tedbirli olması yönünde uyarılar yapıldı.

Bu durumla alakalı olarak konuşan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Düğünlerin vazgeçilmezi durumuna gelen altınların fiyatı artınca dolandırıcılar piyasaya sahte altın koymakta gecikmiyor. Vatandaşlarımız altın alımı yaparken ve bozdururken çok titiz davranmalı. Özellikle internet üstünden taksitle altın almak bir hayli riskli. Hediyelik altın alanların ve altına yatırım yaparak birikim yapanların hayal kırıklığına uğramaması konusunda bilinir ve güvenilir kuyumcu esnafından alışveriş gerçekleştirmeli” diye konuştu.

Altın alışverişinin güvenilir ve bilinir esnaftan gerçekleştirilmesi gerektiğini sözlerinde belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Her sene düğün sezonunun başlamasıyla beraber özellikle gram altına ve çeyrek altına olan talepte artış oluyor. Fakat altın fiyatları geride kalan yılın Nisan ayına göre büyük oranda artış ortaya koydu. Geçen yıl Nisan ayında 278 TL’den satılan çeyrek altın şimdi 375-380 TL bandında satışı yapılıyor. Düğünlerde en fazla tercih edilen çeyrek altının fiyatı geçen yılın Nisan ayına göre yüzde 35 artış gösterdi. Bunu fırsata çeviren sahtekarlar tekrar iş başına geçebilir. Sahte altını gerçeğinden ayırt etmek uzmanlık gerektirdiği için vatandaşlarımız altın alışverişi gerçekleştirirken çok dikkatli olmalı. Altın satın alırken de, bozdururken de bildikleri ve güvendikleri kuyumcu esnafını tercih edilmeli” sözlerini söyledi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.