Rusya ve ABD Büyük Krizin Eşiğinden Son Anda Döndü

Amerika Birleşik Devletleri'nin arkasında durduğu yerel güçlerle Rus ordusu Suriye'de karşılaştı. ABD ve Rusya Genelkurmay Başkan'ları meydana gelen bu krizi telefonda görüşerek çözüme kavuşturdu.

0

Amerika Birleşik Devletleri’nin arkasında durduğu yerel güçlerle Rus ordusu Suriye’de karşılaştı. ABD ve Rusya Genelkurmay Başkan’ları meydana gelen bu krizi telefonda görüşerek çözüme kavuşturdu.

Suriye’de yer alan Rus güçlerinin ülkenin batısında Amerika Birleşik Devletleri birlikleriyle desteklediği yerel unsurlarla çatışmadan son anda geri geldiği ve krizin taraflar içerisindeki telefon görüşmesiyle çözüme kavuşturulduğu belirtildi. Pazartesi günü başlayan bu krizin detaylarını, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Jim Mattis, bakanlığın basın ofisini ziyareti esnasında konu edindi. Yaşanan olayın Fırat nehrinin doğusunda Deyrizor bölgesinde fitili alevlendirdiğini belirten Mattis, “Rus unsurlar” olarak ifade ettiği güçlerin daha ileri ve yakın konuşlanmak adına hareket ettiğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ve Rus Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov’un görüşmesinin ardından krizin çözüldüğünü ifade eden Jim Mattis, “Rus unsurlar geri çekildi, biz de çok az çekildik” sözlerini ifade etti.

Deyrizor’da geride bıraktığımız ay da, Rus paralı askerleri ve Suriye hükümet güçleri Amerika Birleşik Devletleri ve Amerika Birleşik Devletleri destekli güçlerle çatışma yaşamıştı. ABD yaşanan bu saldırıya, hava bombardımanıyla cevap vermiş ve Kremlin bağlantılı özel şirketin paralı askerlerde yer almak üzere 300 asker hayatını kaybetmişti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.