Rusya siber saldırıları ABD ve Avrupa’dan yayılıyor

0

Rusya’da kritik düzeyde bulunan altyapılara yönelik yapılan siber saldırıların büyük bölümü Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’ndeki kontrol sunucularından yapıldığı ifade ediliyor.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “Rus altyapısına yönelik saldırıların çoğu savunma ve enerji sanayisinde roket üretimi ve nükleer bilgileri çalmaya yönelik.” diye söylendi. Muraşov, başkent Moskova’da yapılan basın toplantısında, Rusya’ya yönelik siber saldırılara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Siber saldırılarda kullanılan botnet komuta kontrol sunucularının konumlarının tespit edilebildiğini ifade eden Muraşov, “Çünkü operasyonları üstünde tam kontrole sahip olabilmek için yerelleştirilmek zorundalar.” İfadesine yer verdi. Dünyadaki botnet komuta kontrol sunucularının 3’te birinin Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunduğunu belirten Muraşov, “Rusya’daki kritik öneme sahip altyapılara yönelik siber saldırıların çoğu ABD ve AB’deki kontrol sunucularından gerçekleştiriliyor.” Diye konuştu.

Kötü amaçlı yazılımların devamlı güncellendiğini anımsatan Muraşov, “Fakat bu yazılımlara karşı koymak için kullanılan yöntemler de hızla gelişiyor. Günümüz şartlarında siber saldırıları yapanlarla, bilgi güvenliği birimleri içerisinde bir denge var. Fakat Gelişmiş Sürekli Tehdit (ATP) olarak adlandırdığımız komplike saldırılar bazen çok ciddi tehlikeler yaratabiliyor.” değerlendirmesini yaptı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.