Oyun Oynarken FaceTime Açığını Bulan Gence Ödül

0

IOS’un yeni gelen güncelleme ile düzeltilen FaceTime’ın güvenlik açığını 14 yaşındaki bir genç, arkadaşları ile Fortnite oynarken ortaya çıkarmıştı. Apple, birçok büyük şirketin meydana getirdiği üzere sistemlerinde açık bulanlara ödül veriyor. Grup FaceTime özelliğindeki açığı rapor eden genç ailesiyle ödüllendirilecek.

Apple, iPhone kullanıcıları konusunda önemli bir güvenlik sorunu meydana getiren FaceTime açığını düzeltmek adına iOS 12.1.4’ü yayınladığını ve iPhone’larınıza mutlaka yüklemeniz gerektiği ifade edilmişti. Söz konusu açık ile beraber kullanıcılar, aranılan kişiyi daha görüşmeyi kabul etmeden dinleyebiliyordu. Güvenlik açığını Apple’e haber eden kişi Michele Thompson’du ancak bu açığı fark eden kişi aslında onun liseye giden 14 yaşındaki erkek çocuğu Grant oldu.

Arkadaşları ile Fortnite oynarken FaceTime’ın grup konuşması ile iletişim kuran Grant, durumu fark ettikten sonra annesine haberdar etti ve anne Michele Thompson Apple’a e-posta ve sosyal medya aracığıyla güvenlik açığını söyledi. Apple, sorunu çözmeyi başardı ve iOS’un 12.1.4 versiyonununda hatayı düzelterek bütün kullanıcılara açtı. Reuters’ın aktardığı bilgilerdoğrultusunda Apple’ın Thompson ailesini ödüllendireceği ve 14 yaşındaki gencin eğitimi için bunun dışında bir hediye vereceği kaydedildi. Ödemenin ne kadar olacağı duyurulmazken, Apple’ın ‘Bug Bounty’ programı içerisinde çeşitli güvenlik açıklarını haber verenlere 200 bin dolara kadar ödeme gerçekleştirdiği biliniyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.