Otomotive 90 Milyon Avroluk Yatırım Geliyor

0

Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TOSB) Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Ömer Burhanoğlu, tedarik sanayisinde hedefin arttığını ifade ederek, TOSB içerisinde yer edinen 106 firmanın 2019 senesinde 90 milyon avroluk yatırım amaçladığını ifade etti.

TOSB Yönetim Kurulu Başkanı olarak açıklamalarda bulunan Burhanoğlu, “Tedarik sanayisinde hedefini artırdı. TOSB içerisinde yer edinen 106 firma 2019 yılında 90 milyon avroluk yatırım hedefliyor” sözlerini söyledi.

Burhanoğlu, meydana getirdiği yazılı açıklamada, otomotiv sektörünün 2018 rakamları ve 2019 hedeflerini masaya yatırdı.

Otomotiv endüstrisinin 2018 senesinde 31,6 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini ve bunun 10 milyar dolarının tedarik sanayisi tarafından yapıldığını ifade eden Burhanoğlu, “TOSB üyeleri bu sene mevcut kapasitelerini ağırlıklı olarak ihracata yöneltecek. 2019 senesinde otomotiv endüstrisinde toplam 32 milyar dolarlık ihracat yapılacağını öngörüyoruz. Tedarik sanayinin hedefi de geride bıraktığımız seneyle kıyasla yüzde 20 yükseliş ile 12 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmak.” sözlerini söyledi.

Burhanoğlu, otomotiv sektöründe üretim ve satışta meydana gelen azalışa karşın ihracatta artış meydana geldiğini ifade etti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.