Öğrencileri Sevindiren Açıklama: Ders Sayıları Düşecek

0

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, “Mart ayında okullardaki ders sayılarıyla alakalı olarak program duyurulacak. Önümüzdeki seneden itibaren uygulamaya konulacak. Yarı yarıya bir düşüş olabilir” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, eğitimle alakalı olarak her ay yeni bir projenin söyleneceğini ifade etti. Kanal 7 ekranlarında seyirciyle buluşan ‘Başkent Kulisi’ programına konuk olan Bakan Selçuk ders sayılarının düşeceğini açıkladı. Ziya Selçuk konuşmasında;

“Mesleki ve teknik eğitim kurumlarından mezun olan öğrencilerin yüzde sekizi kendi alanlarında çalışma gösteriyor. Artık mesleki ve teknik liselerde dokuzuncu sınıftan itibaren öğrencileri sektörle bir araya getirecek. Eskiden ilk başta teorik dersler sonrasında sektörel dersler yer alıyordu. Bunu değiştiriyoruz. Dersler sektörlerin öğrencilerinden beklediği becerilere göre değişiyor.

İŞ GARANTİLİ LİSELER AÇILACAK

ASELSAN, TAİ ve turizm sektöründeki gibi pek çok kurumla meydana getirilen işbirlikleri ile iş garantili yüzlerce lise açılması planlanıyor. Bu liselerdeki çocuklarımız sektörün onlardan beklediği becerileri sağlanacak. Türkiye ve dünyadaki iktisadi yaşam dikkate alınacak. Bu liseler sabit bir müfredatta bulunmayacak. Örneğin bilişim sektöründe her sene büyük değişimler oluyor. Buna göre müfredatlar da güncellenecek.

Birkaç aydır değişik taslaklar üzerinde çalışıyoruz. Mart ayında ders sayıları ile ilgili açıklamalar yapılacak. Önümüzdeki yıldan itibaren uygulamaya geçecek. Yaklaşık yarı yarıya bir azalma olabilir.” diye konuştu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.