Öğrenciler 8 saatte robot yapıp yarışacak

0

Karadeniz bölgesi sınırları içerisinde yer alan Samsun’un ev sahipliğinde Milli Eğitim Bakanlığınca meydana getirilmekte olan 13. Uluslararası Robot Yarışması’nda tasarla ve yarıştır kategorisinde, yarışmacılar, sekiz saatte yaptıkları robotları yarıştırıyor.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini başlatmak adına 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkışının 100’üncü sene dönümü etkinlikleri kapsamında yarışma düzenlendi. Türkiye’nin dışında düzenlenen bu yarışmaya Tunus, Gürcistan, Ukrayna, Lübnan, Bangladeş, Bosna Hersek, Gambiya, İran, Zambiya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Pakistan, Yemen, Kazakistan, Cezayir, Romanya, Turks ve Caicos Adaları’ndaki 878 kurumdan 5 bin 999 yarışmacıya ait 3 bin 848 robot yer alıyor.

Tekkeköy Yaşar Doğu Spor Salonu’nda meydana getirilen bu yarışma, lise ve üniversite öğrencilerinin bilgiyi beceriye çevrilen, ürün geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi kişiler olarak yetiştirilmesinin yanı sıra endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve deneyimlerinin paylaşılması amacını barındırıyor. Yarışma çerçevesinde meydana getirilen tasarla ve çalıştır kategorisinde ikişer kişiden meydana getirilen toplamda 17 ülkeden yarışmaya katılmakta olan kırk takım, sekiz saatte robot yapıp jürinin beğenisine sunuyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.