Nasrallah’tan sert tepki geldi

0

Hizbullah Genel Sekreteri olarak bilinen Hasan Nasrallah, Suudi Arabistan’da meydana getirilen olağanüstü zirvedeki Lübnan heyetinin duruşunu kınayarak durumu eleştirdi.

Nasrallah, Hizbullah tarafından meydana getirilen bir etkinlik vesilesiyle meydana getirilen televizyon konuşmasında, Suudi Arabistan’ın Mekke şehrine icra edilen olağanüstü Arap zirvesinde Lübnan Başbakanı Saad Hariri önderliğindeki heyete tepki verdi. Suudi Arabistan yönetiminin, Yemen savaşında istediği hedefe ulaşamaması ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ı İran’a yönelik savaş için ikna edememesi sebebiyle Mekke’deki zirvelere çağrı yaptığını iddia eden Nasrallah, “Zirvede yer edinen heyet, Lübnan’ı temsil etmiyor. Fakat hükümetin yükümlülükleri ve Bakanlar Kurulu eylem planına aykırı davrandı.” Diye konuştu.

Heyetin zirvedeki duruşunu kabul etmediklerini ve kınadıklarını sözlerinde belirten Nasrallah, “Hariri önderliğindeki Müstakbel Hareketi kendi görüşünü dile getirebilir fakat Lübnan hükümeti ise kendisini bölgesel krizlerden uzak tutma politikasına bağlı kalmalıdır.” sözlerini söyledi. Yüzyılın Anlaşması planını da “tarihi bir suç” olarak adlandıran Nasrallah, bu projeye yönelik olarak tepki göstermenin siyasi, dini ve ahlaki bir sorumluluk olduğunu sözlerinde belirtti. Nasrallah, İran’a yönelik olabilecek bir savaşın bütün bölgeyi etkisi altına almasının dışında Amerika Birleşik Devletleri ve Suudi Arabistan’ın çıkarlarını da hedef alacağını ifade etti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.