NASA 18 Aralık’ta atmosferde meteor patlaması tespit etti

0

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) geride bıraktığımız sene sonu Aralık ayında Dünya’nın atmosferinde büyük bir ateş topunun patladığı duyurusunda bulundu.

Atmosferde infilak eden göktaşı, 6 sene önce Rusya’nın Çelyabinsk şehrine düşen ateş topundan sonra otuz senelik zaman içerisinde ikinci en büyük meteor olarak biliniyor. Meteor, Rusya’nın Kamçatka yarımadası yakınlarında Berin Denizi üstünde patladığı için bu zamana fark edilmedi. Göktaşı patlaması esnasında Amerika Birleşik Devletleri’nin İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda Hiroşima’ya attığı atom bombasının on katı bir enerji gün yüzüne çıktı. NASA’nın gezegen savunma yetkilisi olarak açıklamalar yapan Lindley Johnson, bu boyutta bir ateş topunun her yüz senede iki ya da üç defa beklendiğini ifade etti.

18 Aralık tarihinde yerel saatle öğle suları asteroid atmosfere saniyede otuz iki kilometre hızla ve yedi derece açıyla girdi. Birkaç metre uzunluğundaki göktaşı, dünyanın yüzeyine 25.6 km kala, 173 kiloton enerji ile patladı. NASA’da cisim gözlemleme program müdürü olarak açıklamalarda bulunan Kelly Fast, “Bu Çelyabinsk’teki enerji salınımının yüzde 40’ı kadardı. Berin Denizi üstünde olduğu için haberlerde görünmedi. Gezegende bol su olması savunmamıza katkı sağlayan bir şey” ifadelerini kullandı. Dr. Fast bunu Texas eyaletindeki Ay ve Gezegen Bilim Konferansı’nda duyurdu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.