Membiç Konusunda Görüş Birliğine Varıldı

Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye'nin arasında tansiyonun çıkmasına sebebiyet veren Menbiç konusunda anlaşmalar sağlandı. Bu hususta, Menbiç'in güvenliği YPG/PYD'nin kontrolünden alınacak.

0

Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye’nin arasında tansiyonun çıkmasına sebebiyet veren Menbiç konusunda anlaşmalar sağlandı. Bu hususta, Menbiç’in güvenliği YPG/PYD’nin kontrolünden alınacak.

ABD ile Türkiye arasındaki en büyük sorunlara yol açan Menbiç hususunda uzlaşma sağlanmış gibi görünüyor. İki ülke arasındaki en büyük problem, Amerika Birleşik Devletleri yönetiminin Suriye’de terör örgütü PKK’nın uzantısı durumunda olduğu bilinen PYD-YPG’ye sağladığı destek ile, Menbiç’teki YPG varlığının bir önceki Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama’nın verdiği söze karşın, hala sürmesiydi.

Üst düzey bir Amerikalı görevli, Menbiç’in güvenliğinin YPG tarafından yapılmasının “şart olmadığını” ifade etti. Aynı yetkili, Irak ve Suriye’de IŞİD bir tehdit olmaktan çıkmasının ardından, Amerika Birleşik Devletleri’nin “PYD ile siyasi işbirliğini, YPG ile de askeri işbirliğini” sonlandıracağının güvencesinin Ankara’ya resmen tahsis edildiğini de belirtti.

Amerikalı yetkilinin sağlamış olduğu bilgiler doğrultusunda, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un, Washington tarafından “son derece başarılı ve pozitif” olarak ifade edilen ziyareti ardından Ankara ile Washington arasındaki kriz konuları sonuca bağlanmış gibi duruyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.