Maduro “ABD Venezuela halkının zenginliklerine göz dikti”

0

Venezuela Devlet Başkanı olarak görev yapan Nicolas Maduro, ülkesine Amerika Birleşik Devletleri ve bölgedeki ülkelerce yöneltilen askeri tehditlerle alakalı olarak, “Eğer Venezuela patates veya muz üretseydi, emperyalist kasırganın içinde yer almazdı. Şunu kabul edelim ki bir Amerika Birleşik Devletleri imparatorluğu var ve gözlerini Venezuela halkının zenginliklerine dikmiş gibi duruyor.” sözlerini söyledi.

Maduro, başkent Caracas’taki devlet başkanlığı sarayı Miraflores’te meydana getirilen basın toplantısında, ülkesinde ortaya çıkan siyasi krize, Amerika Birleşik Devletleri ve bölge ülkelerinin askeri tehditlerine, insani kriz iddialarına ve ekonomik yaptırımlarla alakalı olarak açıklamalarda bulundu.

ABD ve bazı ülkelerinin, Venezuela’ya yönelik askeri tehditlerinin, ülkesinin petrol, maden ve başka zenginliklerini kontrol etme isteğinden kaynaklandığını belirten Maduro, şunları kaydetti:

“Eğer Venezuela patates ya da muz üretseydi, emperyalist kasırganın içerisinde yer almazdı. Şunu kabul edelim ki bir Amerika Birleşik Devletleri imparatorluğu var ve gözlerini Venezuela halkının zenginliklerine dikmiş duruyor. Bizi aşağıda, arka bahçesi olarak görüyor ve bizim zenginliklerimizi istiyor. Venezuela’da güç sahibi olmak için de tüm bu baskıyı oluşturuyor. Bundan dolayı onlar seçim değil, darbe istiyorlar.”

Leave A Reply

Your email address will not be published.