Kuzey Koreli Hacker Grubu Türkiye’nin Finans Kurumlarına Sızmaya Çalıştı

Dünya güvenlik devi olarak isminden söz ettiren McAfee, Kuzey Koreli hacker grubu olarak bilinen Hidden Cobra'nın Türkiye'deki finansal kurumlara saldırı meydana getirdiğini belirtti.

0

Dünya güvenlik devi olarak isminden söz ettiren McAfee, Kuzey Koreli hacker grubu olarak bilinen Hidden Cobra’nın Türkiye’deki finansal kurumlara saldırı meydana getirdiğini belirtti.

McAfee Advanced Threat Research ekibi tarafından meydana getirilen rapor doğrultusunda, Hacking Cobra grubunun Türkiye’deki finans kurumlarının güvenliğini geride bıraktığımız hafta içerisinde olan 2 ve 3 martta ihlal etme girişiminin tespit edildiğini ifade etti.

Rapora göre, söz konusu girişimde bulunan kötü amaçlı yazılımın kodunun, Kuzey Kore ile alakalı bir hackerların kullandığı kodlara çok benzediği de söyledi. Bilgisayar korsanlarının, Adobe Flash’ta yakın zamanda ortaya çıkan bir güvenlik açığını kullanarak “Bankshot” olarak tanınan kötü amaçlı bir yazılım kullandığını ifade eden rapor doğrultusunda, saldırganların kurbanlarını, virüslü bir Microsoft Word dosyası olan Agreement.docx adlı spear-phishing e-postalarıyla etkilemeye çalıştıkları ifadesini kullandı.

Finans sektörünün yanı sıra başka bir sektörün planlanmadığı da ifade edilen aynı raporda saldırganların bu saldırı ile gerekli bilgileri elde etmesinin ardından muhtemelen daha sonra büyük bir soygun meydana getirme gibi amaç içerisinde olduğu yönünde tahminler yapıldı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

irfan home