Konyada Sama Gösterisine Büyük İlgi

0

2017 yılı boyunca, Türkiye’nin merkezi Konya ilinde dolaşan dervişlerin yaptığı büyüleyici “Sama” törenlerine yaklaşık 50.000 kişi katıldı.

İlahi ile bağlantı kurmanın manevi dua biçimi, Batı dünyasında Rumi olarak iyi bilinen 13. yüzyıl şairi, bilgin ve Sufi mistik Mevlana Celaleddin Rumi’nin mirasıdır.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Cuma günü Anadolu Ajansına verdiği demeçte Konya’nın Sama törenlerinde yüzlerce yıldır dünyayı aydınlatıyor.

Akyürek, Konya belediyesi her cumartesi Mevlana Kültür Merkezi’nde haftalık Sama törenlerinin yanı sıra yıl boyunca eğitim programları düzenlediğini de sözlerine ekledi.

Akyürek, pazar günleri de Irfan Medeniyet Araştırma ve Kültür Merkezi’nde ev sahipliği yaptığını belirtti.

Rumi’nin manevî eserlerinde talimat veren Mesneviler dersleri, her hafta Cumartesi törenleri öncesinde Türkçe ve İngilizce olarak sunulmaktadır.

50.000’den fazla ayetle Rumi’nin Mesnevi şiiri, Tasavvuf İslam’ın en etkili eseridir ve 25 dile tercüme edilmiştir. Çalışmalarını Konya’da, orada Öldüğü ve MS 1273’te yazdığı yerde besteledi.

Rumi’nin ölümünden sonra taraftarları Tasavvuf Sûresi’ni Tasavvuf İslamı’nda kurdular.

Her yıl, Rumi’nin “Şeb-i Arus” olarak bilinen birliğinin yıldönümü veya birliktelik gecesini belirten uluslararası bir anma töreni 7-17 Aralık tarihlerinde Konya’da Müslüman akademisyene saygıyla yapılır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.