Komşudan Skandal Karar Çıktı

0

Yunanistan’da içlerinde Türk diplomatların da yer aldığı çok sayıda insanı öldüren 17 Kasım terör örgütü üyesi Dimitris Kufodinas’a tutuklu olduğu cezaevinden çıkması konusunda bir defa daha dört günlük izin verildiği ifade edildi.

Yakın zamanda yüksek güvenlikli Koridallos Kapalı Cezaevinden, Volos şehrindeki bir açık cezaevine gönderilen Kufodinas’ın, adli kontrol koşuluyla dört günlük izin kullanacağı söylendi. Bunun dışında Kufodinas’a, 2 gün de yol izni verileceği, hal bu şekilde olunca toplam 6 gün dışarıda olacağı bildirildi.  Terör suçlarından on altı defa müebbet hapis cezasına mahkum edilen “Lukas” kod isimli Kufodinas’a, bundan önce de beş defa cezaevi kurulunca izin verilmişti. Kufodinas’ın Volos’taki açık cezaevine nakli ve verilen izinler, başta Türkiye olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’nin tepkilerine yol açmıştı.

Yunanistan’da yasalar, cezaevinde sekiz sene kalan mahkumlara izin hakkı veriyor. Cezaevi kurulunca onaylanan izinlerde, mahkumun işlediği suçlar değil, cezaevindeki tutumu ortaya çıkıyor. 17 Kasım terör örgütü, 1991-1994 senelerinde Türkiye’nin Atina Büyükelçiliğinde görevli diplomatlar Çetin Görgü ve Ömer Sipahioğlu’nu hayatını kaybetmesine yol açmış, Büyükelçilik Müsteşarı Deniz Bölükbaşı, İdari Ataşe Nilgün Keçeci ve şoför Adil Yıldırım’ı yaralamıştı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.