Komşuda İsim Krizi Eylemle Sonuçlandı

Türkiye’ye en yakın ülkeler arasında olan komşu Yunanistan'ın Selanik şehrinde, Yunan ve Makedon hükümetleri arasında "isim sorununa" alakalı olarak yapılan mutabakata yönelik olarak gerçekleştirilmiş olan eylemde göstericiler güvenlik güçleriyle karşı karşıya geldi.

0

Türkiye’ye en yakın ülkeler arasında olan komşu Yunanistan’ın Selanik şehrinde, Yunan ve Makedon hükümetleri arasında “isim sorununa” alakalı olarak yapılan mutabakata yönelik olarak gerçekleştirilmiş olan eylemde göstericiler güvenlik güçleriyle karşı karşıya geldi.

Selanik Ticari Fuar bölgesinde, Radikal Sol İttifak Partisi (SYRİZA) tarafından “Makedonya” konulu bir etkinliğin meydana getirildiği konferans salonunun yer aldığı binanın önünde bir araya gelen göstericiler, hükümet aleyhinde sloganlar yaparak içeri girme konusunda eylem ortaya koydu.

Yunan bayraklarını ellerinde tutan göstericilerin çevredeki çöp bidonlarını ateş altına koyarak binanın giriş kapısını kırması üstüne emniyet polislere taş ve sopa atan göstericilerle emniyet güçleri arasındaki çatışmalar çıkması sebebiyle Selanik şehir merkezindeki bazı caddeler kısa bir zaman trafiğe açılmadı. Şehir meydanındaki Çimiski Caddesi’nde park halindeki bazı araçların göstericilerin yapmış oldukları eylemlerden nasibini aldığı ve ciddi oranda bazı araçlar üzerinde hasar meydana geldiği ifade edildi.

Meydana gelen olaylarla alakalı olarak üç kişinin gözaltına alındığı ifade edildi. Polis ekipleri göz yaşartıcı gaz ve ses bombası kullanarak göstericilere müdahale ederek olayı yatıştırdı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

irfan home