Komşu Ülke Yunanistan Alevler İçerisinde

Yunanistan'ın başkenti olan Atina'nın yaklaşık yirmi kilometre kuzeydoğusundaki Penteli ve Rafina bölgelerinde ortaya çıkan ve kısa zaman içinde ormanlık bölgeden meskun mahallelere kadar gelen yangınlar, Yunanistan tarihinin en büyük yangınlarından birinin yaşanmasına yol açtı. Orman yangınında yaşamını yitiren insanların sayısı 74’e çıktı, alevler bir belde resmen haritadan silindi.

0

Yunanistan’ın başkenti olan Atina’nın yaklaşık yirmi kilometre kuzeydoğusundaki Penteli ve Rafina bölgelerinde ortaya çıkan ve kısa zaman içinde ormanlık bölgeden meskun mahallelere kadar gelen yangınlar, Yunanistan tarihinin en büyük yangınlarından birinin yaşanmasına yol açtı. Orman yangınında yaşamını yitiren insanların sayısı 74’e çıktı, alevler bir belde resmen haritadan silindi.

Şiddetli ve yön değiştiren rüzgarlarla kısa zaman içinde farklı kollardan geniş bir alana kadar sıçrayan alevler nedeniyle ev ve araçlarında mahsur kalan onlarca insan feci şekilde hayatını kaybetti.

Diğer taraftan alevlerden kaçarak denize kaçmalarının ardından boğulan en aşağı beş kişinin cansız bedenleri bulundu. Alevlerden kaçarak sahile gelen 700’den fazla kişi ise Sahil Güvenlik ekipleri ve özel tekneler tarafından güvenli bölgelere götürüldü.

Yunan İtfaiye Teşkilatı Sözcüsü olarak görev yapan Stavroula Malliri, yangınlarda 74 kişinin yaşamını yitirdiğini, 23’ü çocuk 164 kişinin yaralandığını belirtti.  Bölgede arama çalışmaları sürerken, 100’den fazla insanın ise kayıp olduğu öngörülüyor.

Rafina Belediye Başkanı olarak Evangelos Bournous da SKAI televizyonuna gerçekleştirdiği açıklamada, itfaiye birimlerinin kontrol edemediği birçok mesken bulunduğunu söyleyerek, ölü sayısının 100’e ulaşmasından kaygı içerisinde olunduğunu belirtti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.