Kıbrıs’taki Doğalgaz Gerilimiyle Alakalı Açıklama

Amerika Birleşik Devletleri'nin Lefkoşa Büyükelçisi olarak görevine devam eden Kathleen Doherty, Akdeniz'deki doğalgaz arama faaliyetleriyla alakalı olarak, ABD’nin Türkiye ile iletişim içinde olduğunu ve ExxonMobil’in bölgedeki çalışmaları sırasında bir problemle karşı karşıya kalmayı beklemediklerini ifade etti.

0

Amerika Birleşik Devletleri’nin Lefkoşa Büyükelçisi olarak görevine devam eden Kathleen Doherty, Akdeniz’deki doğalgaz arama faaliyetleriyla alakalı olarak, ABD’nin Türkiye ile iletişim içinde olduğunu ve ExxonMobil’in bölgedeki çalışmaları sırasında bir problemle karşı karşıya kalmayı beklemediklerini ifade etti.

Lefkoşa Büyükelçisi Kathleen Doherty, ara bölgede basın toplantısı meydana getirdi. Amerika Birleşik Devletleri’nin, Ada etrafında keşfedilen doğalgaz kaynaklarının adil bölüşülmesi gerektiğini desteklediğini ifade eden Doherty, “ABD, Kıbrıs’ın gaz ve petrol kaynaklarının diğer bütün doğal kaynakları gibi kapsamlı bir çözüm kapsamında iki toplum içerisinde adilane bir biçimde paylaşılması gerektiğini vurgulamıştır.” sözlerini söyledi.

“Kıbrıs’ta kalıcı bir şekilde devam eden adil bir çözüm, doğal kaynakların geliştirilmesi ve bunlardan tüm Kıbrıslıların yararlanması konusunda çok önemli rol oynayacaktır.” sözlerini söyleyen ABD Lefkoşa Büyükelçi Doherty, enerji sektöründe gelişmelerin seneler sürebileceğini ve pek çok etkene bağlı olduğunu dile getirdi.

Büyükelçi Doherty, Doğu Akdeniz’de keşfedilen kaynakların bölge ülkelerini birbirine bağlayıp bir araya tutacağını, doğal zenginliklerin beraberinde sağlayacağı refahın demokrasiyi güçlendireceğini, siyasi ve ekonomik istikrar getireceği değerlendirmesinde bulundu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

irfan home