Kıbrıs Rum Hükümetinden Türkiye’ye Yeni Suçlama

Kıbrıs Rum hükümeti ile Türkiye arasında doğu Akdeniz'deki doğalgaz kaynakları hususunda meydana gelen anlaşmazlık neticesinde 23 şubat Cuma günü itibariyle Kıbrıs'ın Türkiye'yi bir defa daha bir sondaj gemisini engellemekle suçlamasıyla sürdü.

0

Kıbrıs Rum hükümeti ile Türkiye arasında doğu Akdeniz’deki doğalgaz kaynakları hususunda meydana gelen anlaşmazlık neticesinde 23 şubat Cuma günü itibariyle Kıbrıs’ın Türkiye’yi bir defa daha bir sondaj gemisini engellemekle suçlamasıyla sürdü.

Türkiye’den bu yapılan iddialara karşı olarak henüz bir cevap yapılmadı. Ancak Türkiye, Kıbrıs Rum hükümetinin bölünmüş adanın bütün karasularında doğalgaz arama hakkı olmadığını, bazı bölgelerin kendi sularına girdiğini ifade ediyor.

Bugün Kıbrıs Haber Ajansı’na konuşma gerçekleştiren Kıbrıs hükümet sözcüsü olarak görev yapan Victoras Papadopulos bugün durdurulan geminin de aynı alanda arama meydana getirmeye giderken 5 Türk gemisi tarafından yolunun kesildiğini, bu oalyı uluslararası platformlara taşıyacaklarını belirtti. Papadopulos, “Sondaj gemisi, 5 Türk savaş gemisi tarafından şiddet kullanma ve çarpmakla tehdit edilmiş ve geri gelmek durumunda kalmıştır” sözlerini söyledi.

Geminin Limasol limanına geri geldiği ve burada bir kaç gün beklemek durumunda kalacağı ifade ediliyor. Gemiyi kiralayan İtalyan şirketi Eni, geminin önümüzdeki zamanlar içerisinde Fas’a gitmesinin gerekebileceğini belirtti.

Diplomatik gerilim 9 Şubat’ta Akdeniz’de tatbikat meydana getiren Türk donanmasına mensup gemilerin Kıbrıs sularında doğalgaz araması gerçekleştirmek için kullanılan bir gemiyi durdurması ile başlamıştı.

Kıbrıs Rum hükümeti ile diplomatik ilişkisi olmayan Türkiye doğu Akdeniz’deki askeri tatbikatını 10 Mart tarihine dek uzatma kararı almıştı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.