İsviçre Alpleri 8 Dağcının Ölümüne Yol Açtı

İsviçre Alpleri'nde kar fırtınası ve kazalar olması sebebiyle sekiz dağcının yaşamını yitirdiği kurtarma çalışmaları sonucunda ortaya çıktı.

0

İsviçre Alpleri’nde kar fırtınası ve kazalar olması sebebiyle sekiz dağcının yaşamını yitirdiği kurtarma çalışmaları sonucunda ortaya çıktı.

İsviçre’nin Valais Kantonu Polisi Sözcüsü, meydana getirmiş olduğu bilgilendirmesinde, ülkenin güneybatısındaki Arolla bölgesine yakın bir mevkide 29 nisan pazar günü yürüyüşe çıkan on dört dağcının şiddetli rüzgar, soğuk ve kar fırtınasına maruz kalarak geceyi açık havada geçirmek zorunda kaldığını ifade edildi.

İsviçre polisi, geride bıraktığımız gün sabah vakitlerinde yedi helikopterle geniş kapsamlı kurtarma çalışmaları meydana getirdiği, beş dağcının hayatını kaybettiği ve yaralı dokuz dağcı arasından 4’ünün ise hayati tehlikesinin sürdüğünü açıkladı.

İtalyan, Fransız ve Alman uyruklu olduğu ifade edilen dağcıların dördünün beden ısısının azalması, birinin de düşme sonucu hayatını kaybettiği belirtildi. Yaralıların ise bölgeye ulaşan helikopterlerle en yakın hastanelere sevk edildiği kaydedildi. Diğer taraftan, Swissinfo internet adresindeki haber doğrultusunda, ülkenin farklı bölgelerinde yer alan dağlarda ortaya çıkan kazalarda da üç kişi yaşamını yitirdi.

Haberde, yine Valais kantonunda Visp bölgesinde yer alan yerleşim yeri Saas-Fee’de yürüyüşe çıkan Fransız bir çiftin çığa maruz kaldığı, kadının kendi gayretiyle kurtulduğu, eşinin ise hastanede yaşamını yitirdiği belirtildi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

irfan home