İran İdlib Anlaşmasından Hoşnut

İran yönetimi, Suriye'nin kuzeybatısında yer alan Türkiye ve Rusya içerisinde ulaşılan silahsız çözümün memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

0

İran yönetimi, Suriye’nin kuzeybatısında yer alan Türkiye ve Rusya içerisinde ulaşılan silahsız çözümün memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

Türkiye ve Rusya’nın iç savaşın düğümü konusunda kilidi açacak olan İdlib’de silahsız bölge kurulması konusunda anlaşma sağlandığı, dünyada ses getirmeyi sürdürüyor. Suriye’de Şam rejimi konusunda desteklerini veren İran, anlaşmadan dolayı memnuniyet içinde olduğu ifade etmişti. Lübnan’daki El Meyadin TV’nin ekrana getirdiği bilgilendirme, Dışişleri Bakanlığı tarafından meydana getirildi. Meydana getirilen bu anlaşma ile beraber ilk uluslararası tepkiyi Amerika Birleşik Devletleri verdi. Dışişleri Bakanlığı, İdlib’deki çatışmasızlığın kalıcı olması temennisi içinde olduğunu ifade etti.

Bakanlık sözcüsü olarak konuyla alakalı açıklama yapılırken, “Türkiye ile Rusya’nın, İdlib’e askeri bir saldırının önüne geçmeye yönelik adımlar attığını görmekten cesaretlendik. Suriye’de şiddeti düşürecek her samimi çabayı memnuniyetle karşılıyoruz” sözlerini kullandı.

İran Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Cevad Zarif, Twitter hesabı üzerinden gerçekleştirdiği bilgilendirmede Tahran’da Rusya ve Türkiye’yle meydana getirdikleri üçlü zirvenin sonrasında, sonuca Soçi’de diplomatik yollardan ulaşılmasından memnun olduğunu belirtti. Aynı anda “İdlib’de savaştan kaçınma” ve “aşırılıkçı terörle savaşma” vurgusu meydana getirildi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.