Irak Hükümeti 15 Türk Vatandaşı Kadın Tutukluya İdam Cezası Verdi

Irak'ta IŞİD üyesi olduğu yönünde yapılan suçlamalar yüzünden tutuklu duruma gelen yirmi bin kişi olduğu ifade ediliyor. Irak'ın başkenti Bağdat'taki ceza mahkemesi IŞİD üyesi oldukları iddialarıyla Türk vatandaşı on beş kadına idam yapılması yönünde ceza verdi.

0

Irak’ta IŞİD üyesi olduğu yönünde yapılan suçlamalar yüzünden tutuklu duruma gelen yirmi bin kişi olduğu ifade ediliyor. Irak’ın başkenti Bağdat’taki ceza mahkemesi IŞİD üyesi oldukları iddialarıyla Türk vatandaşı on beş kadına idam yapılması yönünde ceza verdi.

IŞİD üyesi olmakla suçlanan Türk vatandaşı bir diğer kadın ise müebbet hapis cezası verildi. Tüm mahkumların hakkındaki suçlamaları kabul ettiği de gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Mahkeme tarafından Türk vatandaşı bir kadın daha geride bıraktığımız hafta idam yapılması cezası verildi. Ocak ayında ise, IŞİD’e lojistik destek vermekle suçlanan Fas asıllı Alman vatandaşı bir kadın idam cezasına mahkum edilmişti.

Aralık ayında IŞİD’e yönelik oalrak askeri zaferini ilan eden Irak, IŞİD üyesi ve IŞİD’lilerin akrabası 560’tan fazla kadını tutuklayarak yargılamıştı. Uzmanların belirtmiş oldukları sözler doğrultusunda Irak’ta IŞİD üyesi olduğu iddialarıyla 20 binden fazla insan tutuluyor. Ancak, bu hususta açıklanmış resmi bir rakam net değil.

Irak’taki terör yasaları, herhangi bir terör eyleminde yer almamış olsalar bile IŞİD’e yardım eden sanıklara ceza verilmesine olanak tanıyor. Bununla beraber, IŞİD üyesi olmaktan suçlu olan kişilerin savaşçı olmasalar dâhi idam cezasına çarptırılabilmelerini belirtiyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.