Interpol Tarafından Aranan Çift Akçakale’de Yakalandı

Suriye'den yasa dışı yöntemler kullanılarak Türkiye'ye geçmeyi başaran, içlerinde Amerika Birleşik Devletleri'nin Interpol yoluyla 'kırmızı bülten' ile arama başlattığı İsmail S. ile Sarah Q. çiftinin de yer aldığı otuz bir şahıs, Şanlıurfa'nın Akçakale kazasında yakalandı.

0

Suriye’den yasa dışı yöntemler kullanılarak Türkiye’ye geçmeyi başaran, içlerinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Interpol yoluyla ‘kırmızı bülten’ ile arama başlattığı İsmail S. ile Sarah Q. çiftinin de yer aldığı otuz bir şahıs, Şanlıurfa’nın Akçakale kazasında yakalandı.

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nca devam ettirilen soruşturma çerçevesi içerisinde, terör örgütü DEAŞ’a yardım ve yataklık meydana getirdiği, örgütlerle irtibat içerisinde bulunduğu belirtilen kişilere yönelik güvenlik güçlerince çalışma gerçekleştirildi. Ekipler tarafından meydana gelen çalışmayla Suriye’den yasa dışı yollarla Türkiye’ye geçtiği saptanan 31 şüpheli, Akçakale’de yakalandı. Meydana getirilen kimlik tespitinde, şüphelilerden evli olan Cezayir ve Almanya vatandaşı Sarah Q. ile Türkiye ve Almanya vatandaşı İsmail S.’nin ABD tarafından Interpol aracılığıyla arandığı ortaya çıktı.

Gözaltına konulan toplam otuz bir şüpheli, İlçe Jandarma Karakolu’ndaki işlemlerinin tamamlanmasının sonrasında polis ekiplerine teslim edildi. Amerika Birleşik Devletleri tarafından aranan İsmail S., tutuklanırken, eşi Sarah Q. ise Interpol’e teslim edilmek üzere İl Emniyet Müdürlüğü Yabancı Şubeler Müdürlüğü’ne yollandı. Diğer şüphelilerin emniyetteki işlemlerinin devam ettiği ifade edildi.

İsmail S. ile Sarah Q.’nun, Suriye’den Türkiye’ye geçmek adına iki defa dolandırıldığı, DEAŞ’a sosyal medya hesapları üstünden eleman toplarken, ‘Esad’a karşı Allah yolunda cihad’ ve ‘Cennette hurilerle mükafatlandırılacaksınız’ gibi ifadelerle insanları kandırmaya çalıştığı ortaya çıktı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.