İngiltere Dışişleri Bakanı’ndan Rusya’ya Cevap

İngiltere Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Boris Johnson, eski Rus ajanı olarak açığa çıkan Sergey Skripal’in zehirlenmesiyle alakalı olarak Rusya'ya verilecek cevapla alakalı, "geride bıraktığımız hafta parlamentoda da ifade ettiğim gibi, cevabımızın orantılı ancak güçlü olduğundan emin olacağız." sözlerini söyledi.

0

İngiltere Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Boris Johnson, eski Rus ajanı olarak açığa çıkan Sergey Skripal’in zehirlenmesiyle alakalı olarak Rusya’ya verilecek cevapla alakalı, “geride bıraktığımız hafta parlamentoda da ifade ettiğim gibi, cevabımızın orantılı ancak güçlü olduğundan emin olacağız.” sözlerini söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Skripal’in zehirlenmesine alakalı bir şekilde İngiliz yayın kurumu BBC’ye çok önemli sözler sarf etti.

Bakan Johnson, haber Rusya’nın rahatsız edici hallerini, “Suriye’den  Salisbury sokaklarına dek gelen kimyasal silahların pervasız kullanımıyla”  devam ettirdiğini ifade etti. Olayla alakalı bir açıklama gerçekleştirmesi konusunda Rusya’ya verilen zamanın sonuna dek beklenmesinin önemine ifade eden Johnson, “Novichok’un İngiltere sokaklarına nasıl geldiğini açıklamaları adına Ruslara gece yarısına kadar zaman tanıdık. Açıklamalarını görmezden gelemeyiz. Lahey’deki kimyasal silahlar gözlemcisinden tam açıklama talep edeceğiz. Bunlar olmazsa, uygulayacağımız bir önemler paketi var.” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Johnson, “İngiliz hükümetinin İngiltere topraklarında masum bir polis memuruna yönelik, vatandaşların masum üyelerine karşı, sinir sisteminde etkili maddenin kullanımı ve kimyasal silah kullanımı hakkında belirttiği öfkeyi anlamaları gerek.  Geride bıraktığımız hafta parlamentoda da ifade ettiğim gibi, yanıtımızın orantılı ancak güçlü olduğundan emin olacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.