Hakan Çavuşoğlu Somali’ye Gidiyor

0

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu Salı günü Sudan ve Somali’ye iki günlük resmi bir ziyarette bulunacak.

Başbakan yardımcılığı basın servisinden yapılan açıklamaya göre, Çavuşoğlu Sudan’daki muadili Bakır Hasan Salih ile Hartum’da görüşecek.

Türk bakan Sudan’ın Suakin Adası’nı ziyaret ederek, Türk Koordinasyon ve Değerlendirme Ajansı (TİKA) tarafından bölgede bir kültür ve turizm merkezi haline getirilmesi için devam eden yenileme projesini inceleyecek.

TIKA, halihazırda, Hanefi Camii, El Şefi Camii ve Osmanlı İmparatorluğu’na dayanan tarihi gümrük binası için restorasyon çalışmalarını bitirdi.

Sudan ziyaretini takiben Somali’ye taşınan Çavuşoğlu, Somali Devlet Başkanı Mohamed Abdullahhi Mohamed ve Başbakan Hasan Ali Khayre ile bir araya gelecek.

Kızıldeniz’in batı sahilinde yer alan ada, Suudi Arabistan’ın ikinci büyük şehri olan Cidde’ye sadece 261 deniz mili uzaklıktadır.

19. yüzyıla kadar Suakin, bugünkü Eritre, Cibuti ve Kuzey Somali’yi içine alan Osmanlı İmparatorluğu’nun Habeş Eyalet kentinin yerleşim adresi idi.

Osmanlılar liman kentini bugünkü Batı Suudi Arabistan’ın Hejaz bölgesini Kızıldeniz cephesindeki saldırılardan korumak için kullandılar.

Suakin Adası, 1956’da İngiliz-Mısır hükümetinden bağımsızlığını kazanmasının ardından Sudan’ın bir parçası oldu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.