Öne Çıkanlar Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği ŞOK Market Yasa dışı bahis genç girişimci Servan Seçgül

Bu haber kez okundu.

Kısırlık Tedavisi ve Yöntemleri
Jinekolojik hastalıklar çok çeşitli olabilir bunların başında ise kısırlık gelmektedir. Pekiyi acaba kısırlık tedavisi nasıl yapılır ve kısırlık tedavisi olan hastalar %100 başarı elde edebiliyorlar mı? Bu makalemizde bu konuya değineceğiz. Bilindiği gibi jinekolojik hastalıkların içinde en yaygın olanlarından biri endometriozisdir. Endometriozis Tedavisi her zaman uzun ve karmaşıktır, ancak koşulların iyi bir kombinasyonu ile semptomların kaybolmasına ve bir çocuk sahibi olma şansının ortaya çıkmasına neden olur. Endometriozun tedavisi her zaman bir jinekolog ve bir endokrinolog gözetiminde yapılmalıdır. Sonuç olarak terapi, iyi sonuç almak için tüm nedenleri etkiler. Tetkik sonuçlarına göre, hangi evrede hastanın endometriozis olduğu, hangi komplikasyonların başlamış olduğuna karar vermek mümkündür. Endometriozis nasıl tedavi edebilir, aslında kısırlığın 3 temel tedavi yöntemi vardır:

  • Konservatif yöntem.

  • Cerrahi yöntem.

  • Kombine yöntem (ilaç tedavisinden sonra endometriyozun etkilerini gidermek için cerrahi operasyon öngörülmüştür).


Bir kadın ilk şikayetlerin ortaya çıkmasıyla jinekoloğa geldiğinde, ameliyatsız yöntemlerle tedavi edildiğinde olumlu bir etki yaratma ihtimali vardır. Bununla birlikte, ne endometriozis yayılması ve yapışma süreci başladığından uzun süre tedavi ile birlikte sürdüyse, o zaman çoğu kez cerrahi gereklidir. Ultrasonografi ile endometriyozun teşhisi, işlemin şiddetini belirlemeye ve en uygun tedavi yöntemini seçmeye yardımcı olur. Sonuç olarak, doktor bir plan hazırlayabilir.

Konservatif tedavi


Endometriozisin ortaya çıkış nedenlerinden birinin endokrin sistemde bir değişiklik olması nedeniyle, terapötik tedavinin temeli hormonal ilaçların kullanılmasıdır. Kombine oral kontraseptifler verilerek tedavi başlatılır. Maksimum miktarda östrojen ve progesteron içeren ilaçlar verilir. Kontraseptiflerin etkisi vücuttaki kendi fizyolojik süreçlerini bloke ettiklerine dayanır. Sonuç olarak, endometrium normal döngünün karakteristik miktarı kadar çoğalmaz veya parçalanmaz. Özellikle etkili COC, gerekirse uterusun endometriozis tedavisi yapılır. Bu, endometriozis odaklarının kademeli olarak azalmasına neden olmaktadır. Ağrı kesilmesi olur ve ağır kanama ile ilgili şikayetler azalır. İkinci seçenek progesteron içeren formülasyonlar (Mirena spiral, enjeksiyon Depo-Provera) kullanılmasıdır. Kombine oral kontraseptiflere benzer bir etkiye sahiptirler. Fakat östrojen bileşeninin bulunmaması nedeniyle endometriozun tedavisinde daha fazla tercih edilirler. Androjenler türevleri (Danazol). En az üç ila altı ay uzun süre uygulanabilir ilaç etkin bir ağrı azaltıcıdır  e gebelik açısından prognozu artırır ve istenmeyen bazı fizyolojik yan etkileri vardır. Endometriozun konservatif tedavisi her vakada başarısızdır. Hormonal ilaçların genellikle etkilemediği hastalık formları vardır. Bu nedenle, cerrahi tedavi prevalansı her geçen yıl artmaktadır.

Cerrahi tedavi


Herhangi bir tedavinin kalbi, endometriozis odağı tamamen ortadan kaldırmaktır. Fakat sadece cerrahi tedavi bu etkiyi tam olarak sağlayabilir ve hormonal ilaçların kullanımı hastalığın nüksetmesini önleyecektir. Rahim endometriyozunun tedavisinde mevcut yollar birlikte kullanıldığında daha etkilidir. Bu yönteme kombine yöntem denir.

Mutlaka cerrahi tedavi gerektiren durumlar:  • Retro-servikal endometriozis

  • Endometriyoid yumurtalık kisti

  • Uterin kanamayla komplike olan adenomyozis ve myom kombinasyonu

  • Komplike olmamış endometriozis formlarında bile konservatif tedavinin etkinliği yoktur.


Çoğu kadın, cerrahi müdahaleden korkar çünkü bu anestezi gerektiren invaziv bir prosedürdür. Bu nedenle, komplikasyonlara yol açtığı halde önerilentedaviyi uzun süre devam ettirirler.

Kısırlık tedavi edilmezse ne olur


Tedavi için hemen harekete geçmezseniz, endometriyoz, iltihap, yapışkan süreçlere katılmak, uterus tüplerinin açıklığını bozmak ve hormonal başarısızlık çok ciddi olur. Bu nedenle, cerrahi gerekliyse, hemen kabul etmek gerekir. Özellikle endometriyoz en sık karın duvarının tamamını açmadan laparoskopik işlemi yöntemi ile yapılıyorsa hasta açısından daha az acı vericidir. Tedavinin etkililiğini değerlendirmek için ayda bir kere bir jinekolog tarafından muayene edilmeli ve üç ayda bir ultrasonografi yapılmalıdır. Son aşamada, endometriyoz, özellikle cerrahi bir operasyondan sonra yararlı olan ilaçlarla tedavi edilir. Nüksetmeyi önlemeye yardımcı olurlar. 

Kısırlık tedavisi ve kısırlığa iyi gelen otlar


Şifalı otlar arasında ısırgan otu,  plantain sayılabilir.  Yemeklerden  yarım saat önce günde üç kez ısırgan otu çayı içilebilir. Çoğu zaman, kombine terapi, ağrı sendromunun zayıflamasıyla ortaya çıkan olumlu sonuçlara neden olur. Adet döngüsü normalleşir ve gebelik olasılığı artar. Sonuçları güçlendirmek için fizyoterapiyi kullanabilirsiniz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.