Bu haber kez okundu.

Kafka’nın Dillere Destan Eseri: Dönüşüm

Dönüşüm kitabı Franz Kafka’nın kaleme aldığı en meşhur eserlerden biridir. 80 sayfa olan eser okuyucuların bir çırpıda bitirdiği ve beğendiği kitaplar arasında yer almaktadır. 1915 yılında yayınlanan kitap pek çok dile çeviri yapılarak dünyada duyurulmuştur. Dönüşüm kitabı karakterleri üzerinden toplum yapısını, modern hayatı net bir şekilde resmetmiştir. Okuyucuların kitabın derinine inerek sunduğu düşünceleri ve eleştirileri yakından incelemesi mümkündür. Kitabı okuyarak yorumlayan kişilerin akıllarından geçen en önemli mesaj farklı olana yapılan muameledir.

Yalnızlık, çaresizlik ve çeşitli duyguların kitabın sayfaları içerisinde hissedilmesi mümkündür. Yazarın kalemi ve anlatış biçimi sade ve anlaşılır olarak okuyucuların karşısına çıkmaktadır. Sunduğu öykü ile yazarın kitabı en çok satan kitaplar arasında yer alır ve okuyucuların hâlâ ilgisini çekmektedir.

Dönüşüm Kitabı Konusu

Dönüşüm kitabı konusu okuyucuların dikkatini çeken ve öykünün altında ifade edilmek istenen mesajları içerecek şekildedir. Bir sabah uyandığında kendini böcek olarak bulan bir ana karakterin başından geçenleri anlatmaktadır. Her sabah aynı rutin ile çalışan Samsa karakteri kitapta böceğe dönüşen karakterdir. Her zaman ki rutininde uyandığında trene binmek için hazırlanan karakter böcek olarak uyandığında saatin eskisinden daha geç ve kendi uzuvlarının artık çok daha fazla olduğunu fark eder. Birlikte yaşadığı ailesi Samsa’nın dönüşümünden habersiz işe gidebilmesi için onu uyandırmaya çalışmaktadır. Hayatı ev ve iş yerinde geçerken anne, babasıyla yaşayan karakterin başından geçen olaylar dönüşümden sonra hep aynı ortamda geçmektedir.

Samsa’nın işe geç kalması üzerine patronu evlerini ziyaret ederek onu bulmaya çalışır. Ancak dönüşüm geçiren Samsa’nın sesi artık hayvan sesi gibidir ve patronuna cevap veremez. Patronu çalışanının onunla dalga geçtiğini düşünerek iş yerindeki yerinin artık sağlam olmadığını söyleyerek Samsa’yı tehdit eder. Bunun üzerine tüm cesaretini toplayarak Samsa kapıyı açar ve aldığı tepkiler ile bir böcek olduğuna emin olur. Artık herkes Samsa’nın dönüşümünü bilmektedir ve artık var olduğu kişi yüzünden farklı tepkileri almaktadır. Dönüşüm kitabı olayları aktarırken pek çok mesajı ve dönemin gerçeklerini gözler önüne sererek okuyucu ile buluşturmuştur.

Dönüşüm Kitabı Karakterleri

Dönüşüm kitabında yer alan karakterler olayın daha güçlü bir şekilde okuyucuya aktarılmasını sağlamıştır. Samsa karakteri ekonomik düzen içerisinde mutsuz ve rutin bir şekilde payına düşen hayatı yaşamaktadır. Her gün düzenli bir şekilde sahip olduğu işe gitmektedir ve tüm hayatını işine göre ayarlamaktadır. Ailesinin borçlarını ödemek, geçimini sağlayacak kadar para kazanmak ve doyacak kadar yemek üzerine kurulu olan hayatta bir gün uyandığında kendini böcek olarak bulmaktadır. Samsa böcek olmadan önce anne ve babası tarafından sevilen en azından dışlanmayan bir karakterken dönüşüm geçirmesi ile birlikte artık istenmemektedir. Samsa’nın almış olduğu tepkiler farklılıkları yüzündendir ve odasında bir böcek olarak yalnız kaldığında kendi düşüncelerine dalmaktadır.

Samsa’nın hikayesinde aynı zamanda patron ve kız kardeş etmenleri oldukça büyüktür. Patronunun evi ziyaret ederken tek derdi onu işe götürmekti. İş yapış şekli ve çalıştığı saatler boyunca karakterin bir değeri vardı. Modern bir toplum düşüncesinin eserleri olan karakterler çeşitli olaylarda verdikleri tepkiler ile karakterlerini yansıtırken kitabın bütününde sunulan mesajları oluşturmaktadırlar. Kitapta böcek olan Samsa uyandığında bir böcek olduğunu görünce tek düşündüğü işi olur. Böcek olmasında ona göre bir problem yoktur çünkü bilincini kaybetmemiştir ve düşünebilmektedir. Kitabın yazarı dönüşüm olarak bir böceği seçerken aynı zamanda kitap yayınlandığında kapak resminin böcek olmamasını istemiştir. Kitabın görselinde kullanılacak olan böcek resminin hikâyeyi tam olarak yansıtmayacağı düşünülmüştür.

Dönüşüm Kitabı İçeriği

Dönüşüm kitabı içeriğinde anlattığı hikâye ile modern dünyaya bir eleştiri yapmaktadır. İnsan ilişkilerine dair çözümlemeler, psikolojik olarak yaşanan süreçler, modern dünyanın yansımaları kitapta satırlar vasıtasıyla okuyuculara aktarılmaktadır. Dönüşüm kitabının yazarı olan Franz Kafka’nın sevilen ve okunan pek çok kitabı bulunmaktadır. Dönüşüm kitabı yazarın en beğenilen kitapları arasında yer almaktadır. Günümüzde çok satanlar listesinde yer alan ve okuyucuların beğenilen yorumlarını içeren kitaplar arasında yer alır. Her iyi okuyucunun listesinde yer alan kitap eleştirmenler ve yazarlar tarafından olumlu eleştirileri almıştır. Kitapta yer alan hikâye okuyucuları etkileyerek bütünsel anlamda farklı bakış açılarının kazanılmasına imkân sağlamaktadır. Kitapta yer alan mesajları anlayan okuyucular kendilere olumlu anlamda pek çok duygu katması mümkündür.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.