Öne Çıkanlar Kızılay Ahşap kompozit pencere sistemleri Mesut Bakkal Milli Takım dilarom demiralay

Bu haber kez okundu.

FETÖ medya davasında 6 kişiye ömür boyu hapis cezası verdi
15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminden sorumlu olan Gülenist Terör Grubu'nun (FETÖ) medya kolu görevini yapmakla suçlanan Nazlı Ilıcak, Mehmet Altan ve kardeşi Ahmet'in de aralarında bulunduğu altı sanık hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verdi. Türkiye genelinde 249 kişiyi öldürdü.

Anayasayı devirmeye teşebbüsten hapse mahkum edilen geri kalan sanıklar Fevzi Yazıcı, Yakup Şimşek ve Şükrü Tuğrul Özşengül. Terör örgütünün ordudaki sızdırıcılar aracılığıyla ülkedeki iktidarı ele geçirmeye çalışmasının ardından, aynı suçlamalarla yüzlerce ayrı yargılamada karşılaştılar.

Terörist grup için şiddetli savunanlar olan Ilıcak ve Altan kardeşler, darbenin yerini alması ve terörist grubun darbecileri ve kıdemli figürleri ile samimi ilişkileri bulunmakla suçlanıyor. Darbe girişimi iki gün önce, üç şüpheli bir TV şovunda potansiyel bir darbe tartışıyorlardı. Ilıcak daha sonra TV şovunun herhangi bir darbe ima etmediğini söyleyerek programı savundu.

On yıllardır Türk medyasının elinde bulunan Ilıcak, ilerleyen yıllarda FETÖ'nun bir terörist örgüt olmadığını iddia eden sağlam bir savunucusu olmuştu. Darbeye kadar grubun başını savundu. Tutuklanmasının ardından ilk ifade veren Ilıcak, FETÖ'nun bir terörist grup olduğunu fark ettiğini söyledi.

Seçim aşamasındaki sol kanat gazeteci Çetin Altan'ın oğlu Liberal eğilimli Altan kardeşler, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) Türkiye'nin siyasette egemenliği altındaki ordunun hakimiyetine karşı politikalarını onayladıktan sonra, sonraki yıllarda hükümeti şiddetle eleştirdi. Gülenist TV kanallarında göründü.

Ahmet Altan, FETÖ için geçen yıl kapanmadan önce bir ağızlık olan Taraf gazetesinin kuruluşundan önce Hürriyet ve Milliyet için çalışmış bir yazar ve gazeteci. Taraf gazetenin eski yazı işleri müdürü olan Altan, 22 Eylül 2016'da Gülenist bağlantılı Can Erzincan TV'sinde 14 Temmuz 2016'da yayınlanan bir TV şovunda yaptığı konuşmada tutuklandı , 15 Temmuz darbe teşebbüsünden bir gün önce. Altan yaptığı konuşmada bir darbenin yakın olduğunu ima etti. Ünlü bir akademisyen olan Mehmet Altan da aynı fuara katıldı ve benzer mesajlar verdi.

Artık yok olan Taraf, hem yargıda terör örgütünün sızıntı yapanlarının uğradığı Türk Silahlı Kuvvetlerinin memurlarını hedef alan Ergenekon ve Balyoz darbe planı davaları da dahil olmak üzere kötü şam davaları sırasında Gülençilere yönelik bir baş ağrısı olarak biliniyordu ve polis ve devletten sonra 2013'te Gülençileri darbe indirmeye başladı.

Terörist grup, ABD merkezli terörist grup lideri Fetullah Gülen tarafından şahsen onaylanan bir planı gerçekleştirdiği iddia edilen ordudaki sızdıranların yardımıyla engellenen darbe girişimi konusunda bilgi sahibi olmakla suçlanıyor. Savcılar, Ilıcak, Ahmet ve Mehmet Altan'ın 15 Temmuz 2016'da darbecilere komuta merkezi olarak görev yapan Akıncı Hava Üssünde tutuklanan beş sivil ile temas kurduklarını açıkladılar. Siviller Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Hakan Çiçek, Nurettin Oruç ve Harun BINIS. Gülen'in ardından darbelerde en çok aranılan kişi Öksüz'dür. Meslek tarafından ilahiyat eğitmeni ve kıdemli bir FETÖ figürü olan Öksüz, terörist gruba sadık generallerle yapılan toplantılarda darbe girişimi planlamakla suçlanıyor. İlk kez ele geçirildikten sonra FETÖ'ye bağlı olduğuna inanılan hakimler tarafından tartışmalı bir şekilde serbest bırakıldı ve sonra ortadan kayboldu. Darbe girişimi sonrasında üsünde bir başka sivil bulunan Batmaz, Öksüz suç ortağı olduğu gerekçesiyle suçlanıyor.

Ana Gülenist yayın olan Zaman'ın eski görsel yönetmeni olan Yazıcı, aynı gazetenin pazarlama müdürü Şimşek'ti. Zaman, Mart 2016'da terör örgütü ile olan bağları üzerine mahkeme kararı ile mütevelli atandı ve Temmuz 2016'da kapatıldı.

Eski bir Polis Akademisi öğretim görevlisi olan Özşengül, ABD merkezli bir Gülenist TV yayıncısının canlı bir TV programında 15 Temmuz gecesi polis teşkilatlarının darbe girişimine karşı direnmeyeceğini iddia etti. O, polis ve güvenlik konularında artık yok olan Samanyolu da dahil olmak üzere Gülen bağlantılı yayıncılar tarafından TV şovlarının sık katılımcısıydı. Medya kolu davasının duruşması sırasında Özşengül ayrıca, babasının 12 Eylül 1980 askeri darbesi sırasında polis saflarında çalışan bir işkenceci olduğunu da ifade etti.

Sanıklar darbe girişimi sonrasında tutuklandılar. Dava, darbeyle bağlantılı gazeteciler için türünün ilk örneği. Davadaki diğer on sanığın hâlâ büyük haldeyken ayrı olarak yargılanması bekleniyor. Eski FETÖ'den ağ medyası Zaman'ın eski yazı işleri müdürü Ekrem Dumanlı, eski gazeteci Emre Uslu ve yazar Tuncay Opçin, hepsi de FETÖ propagandasını sosyal medyada ön plana çıkaran barajı nedeniyle tanınmışlar ve davanın yüz yüze hapis cezası arasında yer alıyorlar darbe masraflarıyla ilgili. Uslu, Opçin ve Dumanlı, tutuklama emrinin adlarına geçmesinden sonra ortadan kaybolmalarını takiben ABD'de görüldü.

Samanyolu'nun Washington temsilcisi Şemsettin Efe, büyük bir diğer sanık. Darbenin başında Efe, FETO'ya canlı yayınlarda keskin bir destek gösterdi.

Terörist grubun ateşli bir destekçisi olan ve davanın sanıkları arasında yer alan Profesör Osman Özsoy, darbe girişimi gerçekleşmeden bir ay önce bir TV şovunda yaptığı açıklamalar için manşetlerde bulundu. Özsoy, "Gülençilerin karşılaştığı zorlukları tartışırken," Albay olabilsem, sürece daha yararlı olacağım "dedi.

Diğer zanlılar arasında, terör örgütüne olan bağlantısı nedeniyle başlatılan darbe girişiminden önce mütevelli olarak atanan Zaman Zamanlı Yaygın Yazı İşlerinden Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Mehmet Kamış, onun İsrail muhabiri Abdülkerim Balcı; ve Bülent Keneş, Today's Zaman'ın baş editörü İngiliz dili sürümü.

15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra yeni bir duruş sergileyen terörist grup, sızıntı yapan kişiler aracılığıyla iktidarı ele geçirmek için yaptığı son teklifte, eylemler üzerinde hak iddia etmek ve hakaret kampanyalarını grubun eleştirmenlerine karşı düzenlemek için medya organları çalıştırmakla suçlanıyor.

Terörist grup bir zamanlar yayınevinde çalıştığı medyada büyük bir baskı kurdu. Grup, birkaç televizyon istasyonuna, gazetelere ve dergi yayınlamış ve grubun propagandasını yaymış ve birkaç radyo istasyonu bulundurmuştur. Çoğu, FETÖ'ye yapılan darbelerin bir parçası olarak kapatıldı ve FETÖ üyelerine karşı yasal işlem devam ettiği için mütevelli heyetine teslim edildi. Medya, Gülen'in mesajlarını takipçilere yaymak için kilit önem taşıyordu. ABD'den iade ile karşı karşıya olan Gülen, zaten takipçilerinin askeri alanda yaptığı darbe girişimi ve eleştirmenlerine karşı sahte denemeler de dahil olmak üzere bir dizi ceza davasına karışmış durumda. FETÖ'nun iki darbe teşebbüsünün faili olarak ortaya çıktığı Aralık 2013'ten bu yana, FETÖ, bir güvenlik tehdidi olarak görülüyor. Savcılar, grubun kolluk kuvvetleri tarafından infaz edildiklerini,
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.