Bu haber kez okundu.

Enerji Verimliliği Nedir? Neden Önemlidir?

Enerji verimliliği, enerji kayıplarının önlenmesi amacıyla yapılan işlemlerdir. Bunlar, çeşitli atıkların geri kazanılmasından değerlendirilmesine ve ileri teknolojik sistemler ile üretimi de düşürmeden enerji kullanımının azaltılmasına kadar birçok süreci içeriyor. Daha verimli enerji kaynaklarının kullanılması, gelişmiş endüstriyel süreçlerle çalışmak ya da enerji geri kazanımı ile ilgili faaliyetlerde bu sürecin içerisindedir.

Aslında enerji verimliliğinin temeli daha azıyla daha fazlasını yapmak da diyebiliriz. Yani mümkün olduğu kadar az enerji harcayarak, mümkün olduğu kadar çok yarar sağlamaktır. Mesela, eski tarz bir ampul çalışırken bir süre sonra çok fazla enerji harcar. Ama enerji tasarruflu ampuller boşa giden ısı oluşturmadan aynı miktar ışık üretir ve daha az enerji harcar.

Enerji Verimliliği Neden Önemlidir?

Son birkaç on yılda enerji tüketimi inanılmaz boyutla ulaşmıştır ki, halen de artmaya devam ediyor. Gezegenimizin doğal kaynakların tükenmesi gibi problemler yanı sıra yaşam alanlarının yok olması ve hava kirliliği gibi tehditlerle karşı karşıyayız. Enerji verimliliği; gezegenimizin korunması, yaşam alanlarının kurtarılması açısından enerjinin tüketiminin yönetilmesi ve sınırlandırılmasının en etkin yoludur. Enerjinin verimli kullanılmasının önemini üç ana sebeple çok önemlidir. Bu durum yaşamımızda giderek daha önemli hale de gelmektedir.

  • Çevresel Sebepler: Ne kadar fazla enerji kullanılırsa, atmosfere o kadar fazla karbon emisyonu salınır. Ayrıca petrol, kömür veya gaz gibi doğal kaynakların rezervleri de o kadar fazla şekilde Deneme Bonusu Veren Siteler tüketilir.
  • Ekonomik Sebepler: Küresel ekonominin temeli ağırlıkla petrole ve gaza dayanıyor. Bu kaynaklar azaldıkça dünya genelinde de finansal dengesizlikler ortaya çıkarak, birçok toplumun enerji yoksulluğu yaşamasına neden oluyor.
  • Mali Nedenler: Hiç kimse günlük ihtiyaçları için harcadığı enerjiye fazla para ödemek istemez. Hele ki endüstriyel tesisler gibi büyük üretim alanlarında kullanılan enerji ve buna harcanan ücretler ciddi anlamda yüksek olduğundan, enerji verimliliği çok daha gerekli ve önemli bir konu haline gelir

Enerji Verimliliği Nasıl Sağlanır?
Endüstriyel alanda enerji verimliliği, enerjinin üretiminden iletimine, dönüşümünden kullanımına kadar ki tüm süreçlerde kayıpların azaltılarak, etkin hale getirilmesidir. Bu amaç için dönüştürülemeyen yani atık enerjinin geri kazanılması, daha verimli ekipman veya makinalar kullanılması ve etkin kontrollerin sağlanması gibi önlemler alınabilir.

Günümüzde enerjinin verimliliğinin arttırılmasına yönelik enerji etütleri yapılmaktadır. Profesyonel firmalar tarafından yapılan bu etütlerde, tesis ve binaların enerji tasarruflarına yönelik potansiyelleri, dönüştürülemeyen enerjilerin yanı sıra sera gazı emisyonlarının belirlenmesi işlemleri yapılır. Bu süreçte enerji kazandırıcı veya kayıpları önleyici tedbirler hem teknik hem de ekonomik boyutları ile analiz edilir.
Sanayi tesislerinde enerji etütleri çok önemlidir. Sanayide enerjinin verimliliğine yönelik projeler hakkında daha fazla bilgi almak da isterseniz
Enerji Verimliliği Danışmanlığı şirketleri arasında en önemli yeri edinmiş olan  https://sehatek.com.tr/ den sitesini ziyaret ederek bilgi talep edebilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.