Öne Çıkanlar gargara İstanbul İhracatçı Birlikleri Jonglör malzemeleri Ateşbaz malzemeleri Kartal Beyaz Eşya Servisi

Bu haber kez okundu.

Cevizde Yetersiz Beslenmenin Yaratabileceği Sorunlar

Ceviz ağaçları, insanlar gibi belirli elementlere muhtaçtır. Özellikle de bor, potasyum, magnezyum ve demir gibi elementler, cevizin sağlıklı bir şekilde büyümesi için en temel maddeler arasındadır. Eğer bu elementler toprakta eksik olursa, bu elementler açısından fakir bir beslenme söz konusu olacaktır. Bu durum, ceviz ağaçlarında belirli sorunlara neden olmaktadır. Gelin bu eksikliklere ve yaratabilecekleri sorunlara göz atalım. 

  1. Cevizde Demir Eksikliğinin Yaratabileceği Sorunlar

Cevizde demir eksikliğine özellikle kurak bölgelerde rastlanır. Demir içeriği 50-200 ppm (mg/kg) aralığında ise cevizde demir eksikliği veya fazlalığı söz konusudur. Demir eksikliği, insanlarda olduğu gibi cevizlerde de büyük sorunlara yol açmaktadır. Demirin alkali ve kireçli topraklarda tutulması ve ağacın demir elementini absorbe edememesi klorofil dengesi üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır.  Bu durum ağacın fototsentez yapmasını engeller. Demir eksikliği ceviz ağaçlarında yapraklarda sararma ve solma olarak gözlemlenebilir.

Demir eksikliği ceviz yapraklarını oldukça zayıflatmaktadır. Doğrudan ceviz beslenmesini olumsuz etkileyerek meyve kalitesini ve verimi düşürür. İleri düzey demir eksikliği bitki kanserine ve hatta ağacın ölümüne sebep olabilir. Bu durumu önlemek açsından öncelikli olarak önem arz eden husus, düzenli toprak analizi yaptırmaktır. Topraktaki demir eksikliğini gidermek için gübreleme yapmak başarılı bir yöntem değildir. Püskürtülerek yapraktan uygulama yapma ve sulama karışımı gübreleme tercih edilmelidir. 

  1. Cevizde Bor Eksikliğinin Yaratabileceği Sorunlar 

Bor, bitkilerin büyümesi için önemli yeri olan sekiz mikro elementten biridir. Toprak özellikler ve iklim gibi bazı faktörler cevizin bor emilimini etkilemektedir. Bor eksikliği, bitki kök gelişimi ve hücre bölünmesindeki etkileri sebebiyle kök gelişimini doğrudan olumsuz etkiler. Ceviz bahçelerinde bor eksikliği kadar fazlalığı ile de karşılaşılabilmektedir.

Cevizde bor değeri 35-100 ppm (mg/kg) arasında olmalıdır. Bor eksikliğinde genç yapraklar kalınlaşarak koyu yeşile dönebilir, yaprak kenarlarında küçülme, yanık ve kıvrılma gözlenebilir. Eksikliğin ilerlemesiyle büyüme noktaları ölebilir ve tomurcuk, çiçek ve meyve oluşumu verimsiz hale gelebilir.

Bor eksikliğinin giderilmesi için sonbahar ve kış aylarında boraks gübresi serpilebilir. Orta boy bir ceviz ağacı için 2 kg boraks yeterlidir ve etkisi 2-3 yıl sürebilir. Bor uygulamasında aşırılığı kaçılması da zehirli bir etki bırakır ve yaprak kenarları yanar. Su ile karıştırılıp yapılan gübrelemelerde sudaki bor miktarı oldukça önemlidir. Aşırı bor uygulaması ceviz ağacında ciddi hasarlara yol açacağından kullanılan bor miktarına dikkat edilmelidir.

  1. Cevizde Magnezyum Eksikliğinin Yaratabileceği Sorunlar

Ceviz ağaçlarında magnezyum elementinin en önemli görevi klorofil oluşturmak ve ceviz yapraklarının rengini sağlamaktır. Magnezyum eksikliği fotosentezi doğrudan olumsuz etkileyerek ağaçların enerjiyi emmesini engelleyebilir. Bununla birlikte ceviz ağacının gelişim hızı da magnezyum eksikliğinde hayli azalmaktadır.

Cevizde magnezyum eksikliğinin temel nedeni, toprağın pH değerinin kabul edilebilir seviyesinin üstünde olması ve kireç eksikliğinden ötürü element eksikliğidir. Bu durumda ceviz yaprakları sararır ve daha sonrasında kahverengiye döner. Şayet eksiklik yüksek oranda ise yapraklar kurur ve bir süre sonra ölür. Cevizdeki magnezyum eksikliğinin giderilmesi için element, yaprak dökme yöntemiyle ağaçlara püskürtülerek verilir. Topraktaki kireç eksikliği düşükse tarımsal kireç verilebilir. Nötr ve alkali topraklarda magnezyum, hendekler açılarak verilirse daha etkili olur. 

  1. Cevizdeki Potasyum Eksikliğinin Yaratabileceği Sorunlar

Potasyum, ceviz ağacının hastalıklara ve zararlılara karşı direncini arttırır. Su dengesinin kontrolünde önemli rol oynar. Potasyum değerinin %1,3-1,7 arasında yer alması gerekirken, bu değerin altına düştüğünde ceviz yapraklarında yanık ve kurumalara oluşacaktır. Potasyum eksikliği beraberinde su eksikliğine de yol açacağından ağacının gelişimini olumsuz etkileyecektir.

Ceviz ağaçlarına direnç sağlayan potasyum, eksikliğinde ilkbahar son ve sonbahar erken donlarında soğuktan zara görmesine yol açacaktır. Potasyum dengesi için ilk koşul, toprak analizini düzenli olarak yaptırmaktır. Ceviz ağacının azot ihtiyacının artmasıyla potasyum ihtiyacı da paralel olarak artmaktadır. Aynı zamanda potasyum fazlalığı da magnezyum eksikliğine yol açmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi magnezyum eksikliği olan cevizler fotosentez yapamaz ve ölürler.

Potasyum eksikliğini önlemek için sonbahar ve kış aylarında ağacın gölgelik izdüşümünde 15 ve 90 cm aralıklı hendekler açılarak potasyum uygulaması yapılmalıdır. Ağaç başına ortalama 20 kg uygulanan potasyum etkisini 5-6 yıl sürdürebilmektedir. Cevizde potasyum eksikliğinde; sadece potasyum içeren potasyum sülfat gübreleri ve azot ve fosfor elementlerini bir arada içeren gübreler kullanılmalıdır. Belirtilen sayısal veriler ceviz fidanın yaşına ve türüne göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat değindiğimiz noktalara dikkat ettiğiniz taktirde daha uzun ömürlü ve verimli ceviz ağaçlarına sahip olabilirsiniz. Bahsi geçen her sorunun tespiti ve önlenmesi için ilk koşul düzenli toprak analizidir, bu unutulmamalıdır.

Kaynek: https://chandlercevizyetistir.com/

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.