Öne Çıkanlar Açık Artırma Yöntemi Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Otizm İstanbul İhracatçı Birlikleri sondaj

Bu haber kez okundu.

Çekişmeli boşanma davası ne demektir?

Boşanma davaları çeşitli nedenlerle bireylerin evlilik akitlerinin sonlandırmak maksadı ile mahkemelere başvurdukları ve bu anlamda açtıkları davaları ifade etmektedir. Boşanma davaları açmak suretiyle hakimlerin verdiği evlilik akdinin bitirilmesi kararı neticesinde boşanma olgusu ortaya çıkmaktadır. Boşanma süreci iki şekilde gerçekleştirilebilir.

Birincisi taraflardan birinin boşanmak istememesi ya da herhangi bir şekilde velayet miras ve maddi konularda anlaşamama sonucunda tarafların çekişmeli bir biçimde boşanmasının olmasıdır. Çekişmeli boşanma davalarından ayrıca bir de bireylerin anlaşabildikleri ve her hususta mutabakata vararak birlikte boşanma sürecini başlattıkları anlaşmalı boşanma davalarıdır. Anlaşmalı boşanma davaları hukuk sistemimizde çekişmeli boşanma davalarında nispeten daha kısa sürmektedir.

Çekişmeli boşanma davalarının şartları nelerdir?

Çekişmeli boşanma davaları şartları hususunda anlaşmalı boşanma davasındaki şartlar yer almamaktadır. Örneğin anlaşmalı boşanma davasında boşanma davasının açılabilmesi için bireylerin evlilik akdinin en az 1 yıl boyunca sürdürülmüş olması gerekir. Fakat çekişmeli boşanma davaları ise evliliğin her döneminde açılabilmektedir. Anlaşmalı boşanma davalarında genel anlamda eşler birlikte boşanma davası açmak için mahkemeye başvururken ya da diğer bir eşin açtığı davayı öteki eş kabul ederken çekişmeli boşanma davalarında bu şart aranmaz.

Çekişmeli boşanma davasının açılabilmesi için Youwin eşlerden birinin tek başına mahkemeye başvurması yeterli olacaktır. Öte yandan çekişmeli boşanma davalarında boşanmanın asli unsuru olan nafaka boşanma tazminat veya velayet konularının bir veya birden fazla alt başlığı içerisinde bireylerin herhangi bir mutabakata varamamış olmaları gerekir. Bu konuda anlaşma varsa eşlerin anlaşmalı boşanma davalarında tercih etmeleri çekişmeli boşanma davalarının uzun sürmesi nedeniyle kendileri için daha hızlı bir sonuç doğuracaktır. Hukuk sistemimizde anlaşmalı boşanma davaları olsa dahi hakimler evlilik akdinin hemen bitir inmemesi ve bireylerin daha sağlıklı kararlar verebilmesi için bir müddet beklemeyi tercih edebilirler.

Evlilik ve boşanma sürecinde profesyonel destek almak neden önemlidir?

Boşanma süreci bireyleri hem maddi hem de manevi anlamda oldukça yıpratan ve bu anlamda bireylerin çeşitli sıkıntılar yaşadıkları bir süreçtir. Özellikle çekişmeli boşanma davaları bireyleri oldukça yıpratır ve karşıdaki eş ile muhatap olmalarını bir nebze daha da arttırır. Fakat yaşanan kavgalar kırgınlıklar ya da bir takım sıkıntılar nedeniyle eşler birbirleri ile muhatap olmak istemez. Öte yandan yine bireyler birbirlerinin haklarını gasp etme çeşitli manipülasyonlara başvurma gibi eylemlerde bulunabilirler.

Bu yüzden boşanma sürecinde profesyonel bir destek almak ve bu anlamda avukat tutmak çok büyük fayda sağlayacaktır. Boşanma sürecinde avukatlardan destek almak çekişmeli boşanma işlemlerinin anlaşmalı boşanmaya çevrilmesi ya da mutabakata varılan olmayan konularda mutabık olunması için fayda sağlayacaktır. Ülkemizde Ankara boşanma avukatı deyince ilk akla gelen isimlerden olan Esra Nur Aydemir Gür son derece profesyonel bir biçimde müvekkillerine hukuki destek vermektedir. Avukat Aydemir Gür boşanma süreçleri ile ilgili oldukça profesyonel bir isimdir.

Kaynak: https://esranuraydemir.com/ankara-bosanma-avukati/

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.