Gümrükte 1,5 Ton Uyuşturucu Ele Geçirildi

0

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza Ekipleri tarafından gerçekleştirilen İpsala Sınır Kapısı’nda meydana getirilen operasyon sonucunda 1,5 ton esrara ulaşıldı. Bu yapılan baskın gümrüklerde tek seferde ele geçirilen en çok uyuşturucu yakalaması olarak kayıtlarda yerini aldı.

Ele geçirilen uyuşturucunun yaklaşık değerinin 40 milyon Türk Lirası olduğu ifade edildi. Türkiye’ye giriş yapmak üzere yükü soya fasulyesi olduğu ortaya çıkan TIR İpsala Gümrük Sahası’na giriş yaptı. meydana getirilen kontrollerde TIR’ın beyan edildiği gibi soya fasulyesi ile yüklü olduğu tespiti gerçekleştirildi ve işlemleri sona erdi. Yasal yükle dolu olan TIR’ın işlemlerinin bitmesiyle beraber aynı firmaya ait, soya fasulyesi yüklü yeni bir TIR daha aynı şekilde gümrüklü sahaya girdi.

Şoförlüğünü Arnavut uyruklu şahsın meydana getirdiği ikinci TIR, Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personelince gerçekleştirilen saha çalışması ve istihbari faaliyetler sonucunda X-ray taramasına yönlendirildi. X-ray taraması sonucunda şüpheli yoğunluk farkları görülmesi üstüne fiziki arama gerçekleştirilmesi yönünde karar verildi. Narkotik dedektör köpeğinin de dahil olduğu ayrıntılı fiziki aramada, soya fasulyesi çuvallarının içine gizlenmiş yasal yükle aynı fiziki özellikleri bulunan, her biri 10 kilogramlık 152 çuval içerisinde 1 ton 524 kilogram esrar ele geçirildi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.