Guantanamo Hapishanesi Büyüyor

0

Bir üst düzey ABD’li askeri yetkili, Perşembe günü Guantanamo Körfezi’ndeki hapishanenin yeni gözaltına alınanlara “hazır” olduğunu söyledi ancak henüz bunu yapmak için emir almadı.

Başkan Donald Trump geçtiğimiz ay eski başkanı Barack Obama’nın son derece feci sonuçta ABD hapishane merkezini kapatma yönündeki 2009 yönetmeliğini tersine çeviren bir yönetici kararı imzaladı.

Guantanamo’yu da içeren Güney Komutanlığını denetleyen Amiral Kurt Tidd milletvekillerine “Bize şu anda orada bulunan 41 tutuklu var, bize yöneltilirse daha fazla almaya hazırız” dedi.

“Bugün itibariyle, yeni tutukluların yönümüze yönelebileceği konusunda bir uyarı verilmemiş, ancak sorumluluğumuz bunları etkili bir şekilde entegre etmek olacaktır.”

ABD askeri yetkilileri, ABD merkezli milislerin kuzey Suriye’de tuttuğu Daeşi tutuklularının, özellikle de yabancı savaşçıların kaderini açıkça tartıştı.

Guantanamo, 2008’den beri yeni mahkûm almadı ancak kampanya izinde Trump, tesisi “kötü adamlar” ile yüklemeye söz verdi ve ABD terör zanlılarının yargılanmak üzere gönderilmeleri “iyi” olacağını söyledi.

Ocak ayında yaptığı Birlik Bildirgesi’nde Trump, Daesh tutsaklarının “birçok durumda” Guantanamo’ya geleceğini söyledi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

irfan home