F-35 Krizi Başladı: ‘Gizli Bilgiler Ele Geçirildi’

Son dönemlerde Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında kriz durumuna gelen F-35 konusunda İngiltere’den şaşırtıcı bir haber yapıldı. İngiltere'nin kısa zaman önce Amerika Birleşik Devletleri'nden satın aldığı F-35 Lightning II savaş uçaklarına yönelik olduğu belirtilen gizli bilgilerin Tinder uygulaması üstünden bir hackerın eline geçtiği öne sürüldü.

0

Son dönemlerde Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında kriz durumuna gelen F-35 konusunda İngiltere’den şaşırtıcı bir haber yapıldı. İngiltere’nin kısa zaman önce Amerika Birleşik Devletleri’nden satın aldığı F-35 Lightning II savaş uçaklarına yönelik olduğu belirtilen gizli bilgilerin Tinder uygulaması üstünden bir hackerın eline geçtiği öne sürüldü.

Daily Mail haberi doğrultusunda, kimliği ortaya çıkmayan bir hacker, Tinder’da İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri’nde (RAF) görevli bir kadın pilotla tanıştı ve hesabını ele geçirdi. Bu hesap üstünden diğer İngiliz pilotlarla iletişim haline geçen hackerın, F-35’ler hakkındaki gizli bilgileri ele geçirdiği öne sürüldü. İngiltere Savunma Bakanlığı’ndan meydana getirilen bilgilendirmeye göre, F-35’in sırlarını çalmak isteyen bir grup korsan, Tinder üstünden kadın pilotla iletişim kurdu. Hedefleri, sosyal mühendisliklerini de kullanarak kadının kişisel bilgilerine ulaşmak, dolayısıyla F-35’in dijital sisteminin içine girmekti.

Kadın pilotun Tinder hesabı ele geçirildi ve aynı yerde başka görevli olan hava kuvvetleri görevlisi ile konuşmalar yapıldı. İşte bu konuda devreye sosyal mühendislik girmişti. Kraliyet Hava Kuvvetleri, sızdırılan bu önemli bilgilerin üçüncü taraflarla paylaşıldığını geri çevirmedi ve bu yaşanan durumu doğruladı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.